Choć to zajęcie żmudne, które wymaga dużo cierpliwości, daje niesamowitą satysfakcję. Dzięki dopasowywaniu i klejeniu poszczególnych elementów możesz stworzyć ciekawe obiekty, które będą Twoimi małymi dziełami sztuki. Budowanie modeli wpływa na umiejętności i psychikę – przekonaj się, dlaczego warto rozwijać taką pasję.
To ciekawe hobby nie ma żadnych ograniczeń wiekowych, dlatego warto spróbować, czy jest to zajęcie dla Ciebie. Na początek nie kupuj drogich modeli, ale podstawowe, które nie zawierają dużo drobnych elementów. Warto też zaopatrzyć się w podstawowe narzędzia modelarskie, kleje i farbki, jeśli będziesz malował misternie złożone okazy.
Jakie rodzaje modelarstwa masz do wyboru?
Na początek możesz zacząć od kartonowych modeli, które nie powinny przysporzyć Ci wielu trudności. To z reguły twardy, zadrukowany karton o formacie A3 i A4, z którego wycinasz poszczególne elementy za pomocą precyzyjnego nożyka. Spoiwem są kleje cyjanowo-akrylowe, budapren czy wikol. To najtańszy sposób sprawdzenia czy modelarstwo to odpowiednie zajęcie dla Ciebie. Na rynku znajdziesz wiele modeli.
Dla bardziej zaawansowanych poleca się przepiękne modele do składania z drewna, które zachwycają rozbudowanymi konstrukcjami, a nawet możliwością wprowadzenia zbudowanego obiektu w ruch. W tym przypadku należy zaopatrzyć się w różnego rodzaju scyzoryki, skalpele oraz papiery ścierne. Dobrze jest także pomyśleć o elementach do połączeń, a skoro to drewno, będziesz potrzebować gwoździ, zawiasów oraz materiałów do ścierania i grawerowania powierzchni. To zdecydowanie droższa forma modelarstwa, ale bardziej szlachetna.
Modelarstwo plastikowe, zwane także redukcyjnym, wykorzystuje do połączeń tworzywa sztuczne – plastik charakteryzuje się dobrym odwzorowaniem szczegółu. Praca z takimi modelami wymaga zastosowania specjalistycznych klejów, np. Tamiya Thin lub Revell Contacta. Zaopatrz się także w szpachle służące do wyrównywania sklejonych powierzchni oraz pędzle, nie tylko do klejenia, ale również malowania modelu. W tym celu potrzebujesz akrylowych lub olejnych farb. Ceny modelarstwa redukcyjnego są średnio umiarkowane.
Jakie są korzyści z uprawiania modelarstwa?
Modelarstwo pozwala łączyć pasje, ponieważ nie kleisz wyłącznie samolotów – obiekty bywają różne, więc jeśli od zawsze interesowałeś się historią, możesz postawić na różne wersje zamków. Modele z drewna prezentują odmienną tematykę – od statków, przez szkolne organizery na biurko, po futurystyczne budowle.
Hobby niesamowicie wycisza i odpręża – koncentracja na modelu pozwoli Ci zapomnieć o troskach dnia codziennego. Uczy również cierpliwości, dlatego prawdopodobnie to nie jest zajęcie dla osób z ADHD. Żmudna praca pokazuje, że warto się nie poddawać i skończyć projekt, by zobaczyć ciekawy efekt. Takie podejście hartuje wytrwałość, co przekłada się także na życie. Warto zainteresować modelarstwem dziecko, ponieważ w procesie budowania rozwija się umiejętność koncentracji i dokładności. Nawet 10-latek może się zainteresować sklejaniem prostych modeli – pobudzi to jego kreatywność i poszerzy wiedzę.
Dla prawdziwych pasjonatów organizuje się wiele pokazów i konkursów modelarskich, a najlepsze prace są oceniane przez profesjonalne jury. To wspaniała okazja do tego, by pochwalić się swoimi okazami i motywacja do tego, by stać się jeszcze lepszym w tworzeniu wspaniałych i zachwycających obiektów.