Co to jest i do czego służy przedwzmacniacz?

Osoby, dla których jakość dźwięku jest szczególnie ważna, przykładają dużą wagę do wyboru sprzętu, na którym będą słuchać muzyki. Wysokiej jakości dźwięku nie zapewnią zazwyczaj urządzenia uniwersalne, stanowiące gotowy i kompletny zestaw do odtwarzania płyt.

Co to jest przedwzmacniacz?

Osoby, dla których jakość dźwięku jest szczególnie ważna, przykładają dużą wagę do wyboru sprzętu, na którym będą słuchać muzyki. Wysokiej jakości dźwięku nie zapewnią zazwyczaj urządzenia uniwersalne, stanowiące gotowy i kompletny zestaw do odtwarzania płyt. Profesjonalnych rozwiązań poszukują często miłośnicy płyt winylowych, które coraz chętniej wybierane są przez melomanów. Trudno bowiem zastąpić charakterystyczny dla gramofonów analogowy dźwięk, tym zapisywanym w formie cyfrowej. Jeśli zależy nam na posiadaniu wpływu na jakość dźwięku, osiągnięcie jego najwyższej jakości oraz na poprawie jakości przetwarzania sygnału, warto postawić na przedwzmacniacz stereo. Co to jest przedwzmacniacz, w jakich sytuacjach warto się na niego zdecydować, jakie rodzaje przedwzmacniaczy wyróżniamy i gdzie kupić najlepszy? Zapraszamy do lektury!

Przedwzmacniacz – co to jest?

Przedwzmacniacze, nazywane także preamplifierami lub preampami, są przetwarzającą sygnały częścią wzmacniaczy zintegrowanych. Określić je można jako podstawowy, niezbędny element dzielonych zestawów stereo, będący łącznikiem pomiędzy źródłami systemu a końcówką mocy. Przedwzmacniacz to wzmacniacz, którego zadaniem jest wstępne wzmocnienie sygnału elektrycznego dostarczanego ze źródła dźwięku (odtwarzacza CD lub odtwarzacza sieciowego), a także jego filtracja przed przekazaniem do końcówki mocy. Przedwzmacniacze mogą przyczynić się do przyrostu napięcia. Wykorzystywane są do sterowania głośnością, regulacji basów i wysokich tonów, nadawania barwy dźwięku oraz przełączania pomiędzy różnymi źródłami sygnału – odtwarzaczem CD, tunerem FM, telewizorem czy komputerem podpiętym przez USB.

Przedwzmacniacze – rodzaje

Sprzęty, jakimi są charakteryzowane tu przedwzmacniacze, podzielić można na kilka rodzajów. W kontekście urządzeń audio/video wykorzystywanych w warunkach domowych wyróżnia się cztery typy przedwzmacniaczy:

  • przedwzmacniacze stereofoniczne – wykorzystywane do zestawu dwóch kolumn, łączone ze wzmacniaczem mocy stereo lub dwoma monoblokami, przyczyniają się do poprawy brzmienia i zwiększają funkcjonalność systemu;
  • przedwzmacniacze (procesory) kina domowego – stosowane przy systemach wielokanałowych, pozwalają stworzyć wysokiej jakości domowy zestaw do oglądania filmów;
  • przedwzmacniacze gramofonowe – niezbędne elementy każdego układu gramofonowego, odpowiedzialny za dobre brzmienie płyt winylowych;
  • przedwzmacniacze mikrofonowe – umożliwiają podłączenie mikrofonów do systemu, ograniczając ryzyko uszkodzenia przetworników w głośnikach; przydatne podczas organizacji karaoke lub innych działań z wykorzystaniem mikrofonu.

Co to jest przedwzmacniacz gramofonowy?

Jednym z najpopularniejszych i najczęściej poszukiwanych typów przedwzmacniaczy jest przedwzmacniacz w gramofonieCo to takiego? Nierzadko element ten wbudowany jest już do sprzętów, które odtwarzają płyty winylowe, najczęściej jednak są to układy słabej jakości. Dlatego też dla osób, chcących w pełni cieszyć się brzmieniem płyt analogowych, zalecany jest zakup zewnętrznego przedwzmacniacza gramofonowego. Jego zastosowanie skutkuje przeniesieniem dźwięku płyt winylowych na dużo wyższy poziom i wykorzystaniem ich pełni możliwości brzmieniowych. Poszukując odpowiedniego sprzętu, należy zwrócić uwagę na właściwe zestrojenie z wkładką gramofonową, korekcję sygnału z wkładki, stosunek sygnału do szumu oraz rodzaju zapewnionej separacji kanałów.

Gdzie kupić wysokiej jakości przedwzmacniacze?

Dzielenie zestawów stereo na dwa segmenty jest korzystnym rozwiązaniem. Zakup dwóch sprzętów – przedwzmacniacza i wzmacniacza mocy – zapewnia poprawę jakości brzmienia tak skomponowanego zestawu. Decydując się na zakup przedwzmacniacza, należy postawić na sprawdzonych i profesjonalnych dostawców, wśród których warto wymienić sklep Top Hi-Fi. Ponad 25 lat doświadczenia, bogata oferta oraz wyspecjalizowana kadra sprawia, że znaleźć można tu nie tylko najlepszy sprzęt związany z emisją dźwięku, ale także zaczerpnąć fachowej porady, która dla osób nieporuszających się biegle w branży może okazać się niezbędna.

Redakcja guideme24.pl