Czego nie mogą zawierać paczki do Norwegii?

Bardzo dużo Polaków mieszka nie tylko w Oslo i Trondheim, ale również w Drammen, Fredrikstad oraz Stavanger. W dużej mierze to właśnie w te rejony najczęściej nadawane są paczki do Norwegii. Dzięki doświadczonej firmie kurierskiej bez problemu będzie można wysłać rower, meble albo ciężkie części samochodowe. Pamiętać należy jednak o tym, że jest grupa przedmiotów, których niestety nie można przewozić za granicę.

Jak długo idą paczki do Norwegii?

Czas dostarczenia paczki za granicę zależy od kilku czynników. Dużą rolę odgrywa między innymi rejon z którego nadawana jest paczka oraz miejsce doręczenia przesyłki. Czas dostarczenia paczki znacznie się wydłuży, gdy trzeba będzie ją przetransportować na odległe północne zakątki Norwegii. Czas dostarczenia paczki zależy także od dnia tygodnia. Jeżeli paczka zostanie wysłana w piątek to liczyć trzeba się z tym, że przez weekend może ona pozostać w magazynie. Paczka za granicę idzie przeważnie od kilku do kilkunastu dni. Wielu kurierów udostępnia swoim klientom specjalne aplikacje, dzięki którym możliwe jest śledzenie trasy na wirtualnej mapce. Najdłużej zajmuje transport paczek na wyspy norweskie. Szacunkowy czas dostarczenia zwykłej paczki to 2-3 dni roboczych.

Czego nie może zawierać paczka za granicę?

Norwegia niestety nie jest członkiem Unii Europejskiej, ale na szczęście należy do Strefy Schengen. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że można liczyć na swobodny i bezproblemowy przepływ danych. Międzynarodowe firmy kurierskie z Polski mogą wjechać do Norwegii bez żadnych większych problemów. Jedynym warunkiem jest to, że przewożone paczki nie mogą zawierać niebezpiecznych przedmiotów. Istnieją także stosowne ograniczenia jeśli chodzi o przewóz alkoholu i żywności. Zabroniony jest przewóz wyrobów tytoniowych, narkotyków i różnorodnych substancji psychoaktywnych. Problemy mogą pojawić się również przy niektórych lekach, fajerwerkach, skórach zwierząt i roślinach. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że zabroniony jest nawet przewóz nasion do uprawy. Firmy kurierskie nie mogą przewozić przedmiotów o dużej wartości materialnej. Mowa tutaj między innymi o antykach, złocie i dziełach sztuki. Każda przesyłka w obrocie międzynarodowym jest dokładnie prześwietlana, dlatego też należy zapoznać się z listą zakazanych przedmiotów do transportowania.

Ile kosztuje wysyłka paczek za granicę?

Cena za wysłanie paczki za granicę ustalana jest przeważnie indywidualnie. Pod uwagę bierze się głównie wymiary, wagę oraz liczbę kilometrów. Przed wysłaniem nowej paczki warto zapoznać się z aktualnymi przepisami, które dotyczą cła i podatków w Norwegii. Od pierwszego stycznia 2020 roku do paczki należy doliczyć również podatek VAT. Wysyłka paczek za granicę wymaga dołączenia stosownego dokumentu celnego. Jeżeli chodzi o przesyłki z Norwegii to Polski to także mogą one wymagać nie tylko oclenia, ale również opodatkowania transportowanego towaru. Aby uniknąć zbędnych komplikacji najlepiej skorzystać z usług doświadczonego przewoźnika, który pomoże załatwić wszelkie formalności.

Redakcja guideme24.pl