Czym się kierować przy wyborze latarki?

O dodatkowym oświetleniu w postaci latarki myślimy zazwyczaj dopiero w momencie, w którym jej potrzebujemy. Dobrze jest więc przygotować się na taką sytuację wcześniej, aby nie rozczarować się, kiedy nadejdzie chwila, w którym to urządzenie stanie się nam potrzebne. Jaką latarkę wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Latarka, którą chcemy mieć zawsze pod ręką nie musi być ciężka i duża. Coraz częściej spotykamy się z modelami, które w niepozornym opakowaniu skrywają ogromną moc. Rynek obfituje w urządzenia o bardzo dobrych parametrach, jednak nie zawsze wiemy co konkretnie one oznaczają. Przejdźmy więc przez te zagadnienia po kolei.

Jednym z najważniejszych parametrów, na które powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupu latarki, jest niewątpliwie jej jasność wyrażana w lumenach. Ilość lumenów, jaką powinny emitować te urządzenia, wynosi minimum 400-500 lm. Aby mieć pewność, że latarka posłuży nam tak samo dobrze w domu, jak i w terenie, warto zdecydować się na model o jasności 1000-1500 lm. Profesjonalne latarki mogą emitować światło o mocy nawet 11 000 lm.

Równie ważny, jak ilość lumenów, jest maksymalny zasięg wyrażany w metrach oraz czas działania latarki na jednym naładowaniu. Optymalna odległość to 100-300 metrów, jeśli zaś mowa o czasie – warto mieć na uwadze, że podawana przez producentów maksymalna wartość często dotyczy działania w najniższym trybie. Pozwala nam to jednak sprawdzić, czy latarka nie zawiedzie nas, kiedy trudno będzie znaleźć źródło energii do naładowania urządzenia. Niektóre modele mogą świecić nieprzerwanie nawet przez 15 dni!

Jeżeli planujemy outdoorowe aktywności musimy pamiętać o sprawdzeniu klasy szczelności gwarantującej odporność na upadki z wysokości oraz na długotrwałe zanurzenie w wodzie. Ochrona na poziomie IP68 lub IPX8 jest gwarantem satysfakcji i pełnego bezpieczeństwa użytkowania w ciężkich warunkach.

Nie zapominajmy także o ilości trybów pracy i prostej obsłudze, które zdecydowanie przyczyniają się do zwiększenia wygody korzystania z latarki. Wysoka funkcjonalność daje jeszcze więcej możliwości wykorzystywania urządzenia. Markami, na które warto zwracać uwagę są m.in.: Mactronic, Fenix, Ledlenser, Olight i Nitecore. Najwyższy czas omówić najciekawsze z modeli o różnym zastosowaniu.

Latarki czołowe – najwyższy komfort użytkowania

Latarka kątowa

Latarka kątowa Olight Perun Mini

Czołówki doskonale sprawdzają się w każdych warunkach, szczególnie wtedy, gdy potrzebujemy mieć obie ręce wolne. Są świetnym rozwiązaniem zarówno podczas leśnych czy górskich wędrówek, jak i w trakcie majsterkowania w warsztacie. Latarki czołowe są także dobrym pomysłem na prezent dla biegacza.

Jednym z modeli, które szczególnie zwróciły naszą uwagę jest latarka kątowa Olight Perun Mini. Dzięki możliwości działania w aż 6 trybach, jasności 1000 lm, szczelności IPX8 i maksymalnym czasie działania przez 108 godzin jest ona świetnym wyborem. Jej wyróżnikiem jest dołączony do zestawu mocny rzep velcro z uchwytem mocującym, dzięki któremu możemy przyczepić urządzenie np. do czapki. Magnes umieszczony w tylnej części latarki oraz możliwość regulacji kąta nachylenia w zakresie 60° to dodatkowe walory tego modelu.

Latarki ręczne – precyzja sprawdzonego rozwiązania

wybór latarki

Latarka diodowa Fenix PD32 V2.0

Latarki ręczne to niezmiennie najbardziej popularna forma bardzo dokładnego, dodatkowego oświetlenia. W ich przypadku niezwykle ważne jest ergonomiczne wykonanie ułatwiające trzymanie urządzenia w dłoni. Tak jak wspomnieliśmy wyżej, jedną z najbardziej rozpoznawalnych firm gwarantujących satysfakcję klienta jest Fenix. Ta marka wyróżnia się ciągłym dążeniem do perfekcji, wysoką jakością wykonania, dbałością o detale i korzystaniem z nowych technologii.

Latarki Fenix charakteryzują się ultra wytrzymałą obudową i najnowocześniejszą optyką. Latarka diodowa Fenix PD32 V2.0 bez problemu pracuje ciągiem przez 82 godziny. Jej maksymalny zasięg to 395 m, z kolei jasność to aż 1200 lm. Waga bez baterii to zaledwie 82 g, co sprawia, że urządzenie jest wyjątkowo poręczne. Dzięki klipsowi można je przymocować do paska lub plecaka. Oprócz 3 trybów podstawowych latarka została wyposażona również w tryb Strobo, służący do samoobrony.

Oświetlenie rowerowe – zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych

latarka wybór

Przednia lampa rowerowa Mactronic SCREAM 3.3

Lato sprzyja rowerowym wycieczkom, niestety wciąż spora ilość miłośników jednośladów nie dba o prawidłowe oświetlenie i widoczność na drodze. Latarki rowerowe zapewniają bezpieczeństwo i szerokie pole widzenia, dzięki czemu z wyprzedzeniem możemy przygotować się na ominięcie przeszkody.

Urządzenia produkowane przez Mactronic w 100% spełniają powyższe wymagania.

Przykładem latarki dedykowanej rowerzystom jest przednia lampa rowerowa Mactronic SCREAM 3.3. Ten wielofunkcyjny produkt po wyjęciu z uchwytu mocującego dobrze spełnia rolę ręcznej latarki. Jasność na poziomie 600 lm, zasięg 180 m oraz obudowa wykonana z aluminium lotniczego czynią to urządzenie niezawodnym. Szczelność na poziomie IP66 chroni tę latarkę przed pyłami i płynami, a 5 trybów pracy zapewnia pełną wygodę obsługi i dopasowanie do potrzeb użytkownika.

Redakcja guideme24.pl