Czym zmierzyć podstawowe parametry instalacji elektrycznej?

Zawód elektryka wymaga stosowania wielu specjalistycznych narzędzi oraz urządzeń, które pozwalają na dokonanie precyzyjnego odczytu podstawowych wartości fizycznych. Dzięki takim akcesoriom jak multimetr Sonel elektryk można ocenić sprawność działania instalacji, zlokalizować ewentualne uszkodzenia i dzięki temu podjąć się ich naprawy. Urządzenia pomiarowe wyposażone w woltomierz, amperomierz i omomierz mają wiele zastosowań. Sprawdzą się nie tylko w warsztacie, ale także w domu.

Co to jest multimetr?

W odróżnieniu od jednozadaniowych urządzeń pomiarowych, na przykład woltomierzy, urządzenia wielofunkcyjne są sprzętem bardziej wszechstronnym, a tym samym bardziej przydatnym w pracy elektryka lub elektronika. Dla przykładu cyfrowe multimetry Sonel zapewniają możliwość pomiaru nie tylko podstawowych wartości elektrycznych, czyli napięcia i natężenia prądu oraz rezystancji, ale także parametrów dodatkowych, chociażby takich jak temperatura. Co ważne, zaawansowany multimetr Sonel oferuje możliwość pomiaru bardzo małych prądów, na co nie pozwala standardowy model tego typu sprzętu. Takie urządzenie sprawdzi się w zastosowaniach specjalistycznych, na przykład przy serwisowaniu urządzeń elektronicznych, w tym sprzętu komputerowego.

Multimetry analogowe i cyfrowe

Do końca lat 70. XX wieku elektrycy, elektronicy i elektromonterzy mieli do dyspozycji w zasadzie wyłącznie urządzenia analogowe. Taki sprzęt był zdecydowanie mniej precyzyjny, a odczyt zmierzonych wartości prądu był możliwy jedynie w dobrym świetle, bez możliwości automatycznego zapamiętania wyników dokonanych pomiarów. Cyfrowe multimetry w znaczący sposób ułatwiły pracę i zaoferowały użytkownikom wiele nowych możliwości bez potrzeby sięgania po dużą i ciężką aparaturę analogową. Współczesny multimetr Sonel, nawet jeśli sięgniemy po model urządzenia zaawansowanego technicznie, pozostaje sprzętem o niewielkich gabarytach, wysoce mobilnym i stosunkowo prostym w obsłudze. W sprzedaży znaleźć można wiele rodzajów multimetrów cyfrowych. Wśród multimetrów Sonel dużą popularnością cieszą się urządzenia typu tradycyjnego, z przewodami pomiarowymi, multimetry cęgowe idealnie sprawdzające się w pracy w terenie, a także urządzenia z kamerą termowizyjną i pirometrem. 

Współcześnie do mierzenia podstawowych wartości prądu elektrycznego wykorzystuje się przede wszystkim wielozadaniowe, cyfrowe urządzenia pomiarowe. Przykładem takiego sprzętu są multimetry Sonel, które często oprócz funkcji pomiaru prądu wyposażone są również w dodatkowe moduły umożliwiające dokonywanie pomiarów temperatury czy wykrywanie przewodów ukrytych w ścianie.

Redakcja guideme24.pl