Drukarki etykiet w logistyce.

Nowoczesna logistyka magazynowa opiera się na rozwiązaniach informatycznych, które wspierają przebieg procesów, przyspieszając ich realizacje, zmniejszając liczbę pomyłek oraz ułatwiając pracę Operatorów na hali magazynowej. Jednym z kluczowych elementów logistycznej układanki są kody kreskowe, których zastosowanie automatyzuje proces odczytu danych o produktach, strefach magazynowych czy wykorzystywanym w magazynie sprzęcie (technologie automatycznej identyfikacji). Aby system kodów kreskowych (w żargonie logistycznym nazywany systemem zarządzania magazynem klasy WMS) mógł zadziałać musi być wsparty rozwiązanymi sprzętowymi do druku i odczytu kodów kreskowych. Jednym z takich sprzętów są drukarki kodów kreskowych. W tym artykule opowiemy o tym jakie zadanie stawiane są przed drukarkami etykiet samoprzylepnych w nowoczesnych centrach dystrybucji, jakie rodzaje drukarek etykiet funkcjonują na rynku oraz w jaki sposób dobrać odpowiednie materiały eksploatacyjne do drukarek etykiet.

Drukarki etykiet- dlaczego są tak ważne dla współczesnej logistyki?

Drukarki etykiet są nierozerwalnie związane z przebiegiem procesu magazynowego. Mówiąc o ich zastosowaniu warto połączyć ich funkcje z konkretnym elementem funkcjonowania centrów logistyki i dystrybucji.

Drukarki etykiet stosowane podczas przyjęć towaru do magazynu:

Podczas przyjęcia towaru do magazynu system zarządzania magazynem klasy WMS nadaje każdej najmniejszej, policzalnej jednostce towary indywidualny numer. Jest to tak zwany numer rejestracyjny towaru wyrażony w unikalnym znaku zakodowanym w postaci kodu kreskowego. Kod kreskowy drukowany jest na drukarce etykiet usytuowanej w miejscu przyjęć towaru. Zależnie od ilości przyjmowanego do magazynu towaru możemy w tym obszarze stosować drukarki przemysłowe (o największych możliwościach i szybkości) lub mniejsze drukarki półprzemysłowe.

Proces składowania- drukarki etykiet do oznaczania regałów magazynowych:

Składowanie towaru w profesjonalnie zarządzanym magazynie odbywa się na specjalnie do tego przeznaczonych miejscach odkładczych, usytuowanych na regałach wysokiego składu lub w przypadku składowania blokowego na posadzce magazynowej. System kodów kreskowych (system WMS) zarządza zadaniami pobrań towaru lub jego zeskładowania poprzez skierowanie Operatora do odpowiedniej lokalizacji. Zadanie związane z określoną lokalizacją powinno wykonane, a następnie potwierdzone przez zaczytanie indywidualnego numeru lokalizacji, wyrażonego w kodzie kreskowym na etykiecie samoprzylepnej. Oznaczenia regałów mogą być dostarczone przez podmioty zewnętrzne, ale mogą być również drukowane na drukarkach etykiet wykorzystywanych w działach logistyki. Z racji niewielkich ilości etykiet lokalizacyjnych (w porównaniu z etykietami rejestracyjnymi) można w celu ich druku wykorzystać biurkowe/biurowe drukarki etykiet.

Proces wydania towarów oraz ich wysyłki:

Proces wydania towaru oraz jego wysyłki to proces, w którym drukarki etykiet wykorzystywane są naprawdę często. W chwili obecnej zdecydowana większość przesyłek dostarczana jest przy wykorzystaniu firm kurierskich. Każda paczka przekazana do firmy kurierskiej powinna być zaopatrzona w etykietę wydrukowaną z systemu kurierskiego lub z systemu WMS połączonego z systemem kurierskim. Również w przypadku wysyłek paletowych zdecydowana większość Odbiorców wymaga etykietowania palet zgodnie ze standardami etykiet paletowych GS1, a wydruk takich etykiet jest możliwy tylko przy zastosowaniu drukarek etykiet samoprzylepnych.

Rodzaj drukarek etykiet w ofercie HKK-Group.

HKK-Group już od lat dobiera, dostarcz i serwisuje drukarki etykiet czołowych producentów tego typu rozwiązań W naszej ofercie odnajdziecie drukarki etykiet Zebra, drukarki etykiet Honeywell oraz drukarki etykiet CAB. Dostarczamy również systemy druku i automatycznej apklikacji etykiet (print&apply). Jesteśmy eksprtem w obszarze kodów kreskowych działającym na rynku od trzydziestu lat.

Redakcja guideme24.pl