Ile wydać na smartfon? Czy naprawdę potrzebuję telefonu za kilka tysięcy złotych?

Ceny flagowych smartfonów za 5 czy 6 tys. mogą szokować, zwłaszcza że na pierwszy rzut oka wizualnie nie różnią się aż tak bardzo od nawet 10-krotnie tańszych urządzeń. Część osób powie: telefon to telefon, ma dzwonić i wysyłać SMS-y. Jest w tym sporo racji, bo być może też potrzebujesz jedynie podstawowych funkcji. Ale prawdą jest też, że najdroższe smartfony na rynku są po prostu najlepsze i najbardziej zaawansowane. Ten poradnik pomaga w znalezieniu odpowiedzi na pytanie, kiedy opłaca się kupić droższy, a kiedy tańszy telefon.

Ile warto wydać na telefon?

Możesz kupić telefon do 100 zł, możesz do 1000 zł, możesz też zapłacić i 5-krotnie więcej. W każdym przypadku otrzymasz urządzenie do dzwonienia i pisania, ale reszta funkcji jest już kwestią otwartą.

W 2022 roku do najdroższych modeli na rynku zaliczają się m.in.:

  • iPhone 13 Pro Max,
  • Sony Xperia Pro-I,
  • Samsung Galaxy S22 Ultra,
  • Samsung Galaxy Z Fold 3,
  • Huawei P50 Pro,
  • Microsoft Surface Duo,
  • Google Pixel Pro 5G,
  • Motorola Razr 5G.

Powyższe telefony kosztują głównie 4-8 tys. zł. Nie musisz jednak kupować ich za gotówkę. Operatorzy chętnie udostępnią Ci flagowca za część pokaźnej kwoty, jednak koszty abonamentu w sumie okażą się jeszcze wyższe niż cena samego urządzenia w sklepie. Tak czy inaczej, smartfony z najwyższej półki są produktem klasy premium, o wysokiej wartości materialnej, ale zarazem także użytkowej.

Oto najważniejsze przewagi najdroższych smartfonów na rynku. Teraz pora na Twoją odpowiedź, czy rzeczywiście wymienione zalety mają dla Ciebie aż takie znaczenie, żeby wydawać kilka tys. zł? Jeżeli interesują Cię np. dobre smartfony do granicy 4 tys. zł, sprawdź ranking https://komorkomat.pl/5-najlepszych-smartfonow-do-4000-zlotych/. Podobne zestawienia znajdziesz np. dla progu 1 czy 2 tys. zł.

Jakość zdjęć i filmów

Jednym z podstawowych wyróżników topowych telefonów jest bardzo wysoka jakość zdjęć i filmów. Widać to doskonale na przykładzie portretów czy zdjęć przyrody i architektury. Doskonała ostrość, a przede wszystkim jakość wysoka nawet w warunkach ograniczonej widoczności otwierają długą listę zalet najlepszych aparatów w smartfonach. Podobnie ma się rzecz z jakością rejestrowania wideo – w segmencie premium jakość 4K nie budzi niczyjego zdziwienia.

Szybkość działania

Dla wielu z nas smartfon za 1 czy 2 tys. okaże się w zupełności wystarczający do przeglądania sieci lub korzystania z popularnych aplikacji. Pewien problem pojawia się jednak w momencie, w którym z przyczyn zawodowych czy hobbystycznych potrzebujesz solidnej mocy obliczeniowej urządzenia (a szerzej – po prostu szybkiego, wydajnego działania). Mowa o najnowocześniejszych grach mobilnych czy profesjonalnym oprogramowaniu. Chodzi o zadania, którym efektywnie sprostają jedynie smartfony z potężnym procesorem i dużą ilością RAM-u.

Jakość obrazu

Najdroższe smartfony są wyposażane w ekrany, które wyświetlają najostrzejszy obraz, z najwierniejszym odwzorowaniem kolorów. Pytanie – czy ma to dla Ciebie kluczowe znaczenie? W wielu sytuacjach zapewne nie, ale jeśli dużo grasz albo zajmujesz się fotografią albo grafiką mobilną, ten aspekt nabiera szczególnego znaczenia.

Podsumowanie

Jest jeszcze wiele innych kwestii, które dla części z nas ma znaczenie – np. wytrzymałość ekranu i obudowy czy estetyka wykonania. Najważniejsze, aby w wyborze smartfona kierować się realnymi potrzebami związanymi z pracą, pasją czy stylem życia. Wybór jest ogromny, w każdym przedziale cenowym.

Redakcja guideme24.pl