Jak wybrać dobrą i niedrogą płytę główną

Rozpiętość cenowa płyt głównych dostępnych na rynku nakazuje sądzić, że panuje wśród nich spora dysproporcja jakościowa. Czy aby na pewno? To kwestia przyjętej perspektywy. Dla wymagającego użytkownika, np. ze względu na gaming lub zaawansowane zadania zawodowe, każdy parametr ma znaczenie, każdy detal robi różnicę. Z kolei przy nieco mniejszych potrzebach można ograniczyć budżet, a wciąż cieszyć się z bardzo dobrej funkcjonalności płyty głównej. Jak zatem wybrać odpowiedni model?

Czym różnią się płyty główne?

Gdy wejdziesz na stronę sklepu internetowego Sferis, a konkretnie na podstronę gromadzącą płyty główne – https://www.sferis.pl/plyty-glowne-2894 – szybko przekonasz się, że ten podzespół może równie dobrze kosztować 300 zł i 600 zł, ale i… 3000 zł lub 6000 zł. Jak przy wielu innych produktach, również wśród płyt głównych łatwo o zawrót głowy przy wyborze optymalnego wariantu.

Różnice są spore. Część z nich dotyczy samej budowy urządzenia:

  • wymiarów (formatu),
  • chipsetu,

Mówiąc krótko: różne płyty główne pasują do różnych obudów czy procesorów. Poza tym są odmienne pod względem dodatków. Najdroższe płyty główne wyróżniają się najmniejszymi, designerskimi detalami – są tworzone z wytrzymałych materiałów, a także dostosowane do jak najwyższej przepustowości. Dość powiedzieć, że najnowocześniejsze płyty główne powstają z myślą o podłączeniu do nich np. kart graficznych o parametrach, nad którymi dopiero się pracuje, a nie ma ich jeszcze na rynku. Czy jednak potrzebujesz drogiej, wartej kilka tys. zł płyty głównej? Prawdopodobnie nie. Dlatego da się wybrać tanią, solidną płytę, która spełni Twoje oczekiwania.

Wybór dobrej, taniej płyty głównej

Tak naprawdę odpowiedź na pytanie „jak wybrać dobrą, ale tanią płytę główną” zawiera się w ostatnim zdaniu poprzedniego akapitu. Płyta główna ma odpowiadać na Twoje oczekiwania, a te wcale nie muszą być najwyższe. Stosunkowo mała część użytkowników to profesjonalni e-sportowcy czy np. projektanci 3D albo montażyści video. Mało komu jest potrzebny komputer, którego podzespoły kosztują łącznie kilkanaście albo kilkadziesiąt tys. zł.

Po tanią, ale dobrą płytę główną warto „udać się” do sprawdzonego, bogato wyposażonego sklepu internetowego, jak wspomniany wcześniej Sferis. Tania płyta główna nie ma chłodzonej wodą sekcji zasilania czy efektownego podświetlenia. Nie jest dostosowana do najmocniejszych procesorów i kart graficznych na rynku. Ale czy to potrzebne? Odpowiedź nasuwa się sama, dlatego możesz kierować się oszczędnościami, jeżeli Twoje oczekiwania sprzętowe nie są bardzo wysokie.

Redakcja guideme24.pl