Jakie są rodzaje piór wycieraczek?

Jazda samochodem jest utrudniona w sezonie zimowym, kiedy są częste opady śniegu oraz deszczu. Bardzo ważna jest dobra widoczność, dlatego trzeba zadbać o to, żeby przednia szyba była właściwie oczyszczona. Sprawdźmy, jakie są pióra wycieraczek i jakie najlepiej wybrać.

Widoczność w czasie jazdy – pióra wycieraczek i ich rodzaje

Może to znacząco poprawić bezpieczeństwo i komfort jazdy. Wiele osób zastanawia się jakie pióra wycieraczek wybrać. Pierwsze oznaki zużycia pióra wycieraczki to smugi, które zostają na szybie. Warto je jak najszybciej wymienić, żeby zachować dobrą widoczność. Zużyte wycieraczki to dodatkowe utrudnienie, ponieważ rozmazują brud na szybie. Mogą też wydawać dziwne dźwięki, a w skrajnych przypadkach możliwe jest nawet oderwanie się wycieraczek od szyby w czasie jazdy. Taka sytuacja jest bardzo niebezpieczna i może się skończyć tragicznie, dlatego lepiej do tego nie dopuścić. Jeżeli pióra wycieraczek są już odpowiednio wyrobione to mogą niestety rysować szybę czołową. Długość jest podstawowym parametrem, na który trzeba zwrócić uwagę przy wyborze wycieraczek. Znajomość wymiarów jest niezbędna, jeżeli zależy nam na prawidłowym dobraniu wycieraczek. Można to sprawdzić w katalogu producenta lub można też osobiście zmierzyć wysłużone pióra wycieraczek.

rodzaje piór

Trzeba jednak pamiętać, że wymiary wycieraczek nie zawsze są takie same. Zbyt długie pióra wycieraczek nie są dobre, ponieważ będą się o siebie obcierać. W sprzedaży dostępne są różne rodzaje piór, dlatego każdy bez większych problemów powinien znaleźć coś idealnie dopasowanego do swoich wymagań i preferencji. Pióra nie mogą też być zbyt krótkie, ponieważ mogą wtedy nie czyścić przedniej szyby dokładnie. W efekcie będą pozostawiać brudne fragmenty, które trzeba będzie myć niestety ręcznie. Należy pamiętać, żeby kupować wycieraczki jedynie u sprawdzonych i renomowanych producentów, którzy od wielu lat działają na rynku i cieszą się dobrą opinią. Warto też sprawdzić mocowanie wycieraczki do ramienia. Do wycieraczek są czasami dodawane adaptery, które umożliwiają szybki montaż na odpowiednich ramionach.

Sprawdź, co ile wymiana oleju jest zalecana przez mechaników!

Rodzaje piór – szkieletowe, płaskie, hybrydowe

Można wyróżnić trzy rodzaje piór wycieraczek: szkieletowe, płaskie oraz hybrydowe. Najbardziej klasyczne są oczywiście szkieletowe, które są tanie i uniwersalne. Gumę pióra wycieraczki można w nich bardzo łatwo wymienić. Trzeba jednak uważać, ponieważ są mało wytrzymałe i podatne na uszkodzenia mechaniczne oraz korozję. Są to wady metalowej konstrukcji, dlatego powoli producenci szukają nowych rozwiązań.

Wycieraczki płaskie mają aerodynamiczny kształt i doskonale przylegają do szyby przy nawet bardzo dużej prędkości. Ich żywotność jest znacznie dłuższa niż wycieraczek szkieletowych, a cena również jest przystępna, więc nikt nie powinien mieć większych problemów z zakupem. Dużym zainteresowaniem cieszą się także te rodzaje piór wycieraczek, które są hybrydowe. Są one już z wyższej półki cenowej, ale za jakość trzeba zapłacić. Ich dużą zaletą jest to, że najlepiej przylegają do szyby i zapewniają świetną widoczność. Ich żywotność również jest bardzo duża, dlatego mogą być z powodzeniem użytkowane przez wiele lat. Należy też unikać pewnych zachowań, które mogą drastycznie skrócić żywotność wycieraczek.

pióra wycieraczek

Jakie są rodzaje piór?

Trzeba koniecznie pamiętać, żeby nie przecierać szyby pokrytej lodem wycieraczkami. Dobrym pomysłem jest zakup specjalnej osłony. Można ją założyć na przednią i tylną szybę, gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej zera. Taka osłona jest wykonana ze specjalnego materiału, który zapewnia doskonałą ochronę. Jest to bardzo przydatne, ponieważ można znacznie szybciej przygotować samochód do jazdy. Szczególnie problematyczne w sezonie jesiennym i zimowym są oszronione szyby.

Zobacz, jak zamaskować blaszany garaż!

Żeby mieć pewność, że wycieraczki będą służyć długo, należy wybierać jedynie produkty wysokiej jakości. Na rynku jest niestety wiele produktów niskiej jakości, które się bardzo szybko zużywają i są wykonane z mało wytrzymałych materiałów. Warto zwrócić uwagę na fakt, że nowa wycieraczka zawsze sprawdzi się lepiej od zużytej. Pióra bezstelażowe są często montowane fabrycznie w nowych autach. Sprawdzą się one naprawdę bardzo dobrze w pojazdach miejskich oraz kompaktowych.

Redakcja guideme24.pl