Od kolei do głośników: gdzie spotkasz dziś magnesy?

Magnesy często wykorzystywane są w codziennym życiu, nie tylko w niewielkich gadżetach, ale również jako np. części ozdób do domu. Jednak czy wiesz, że możesz odnaleźć je również w mniej klasycznych miejscach? Przeczytaj o tym, jak magnesy te wykorzystywane są w kolei czy w głośnikach. 

Magnesy w kolei 

Słyszałeś może o kolei magnetycznej, która unosi się nad ziemią? Rozwiązanie to funkcjonuje już od kilku lat w Chinach, Niemczech czy też Japonii. Technologia Magley należy do najnowocześniejszych na świecie i opiera się właśnie o magnesy. Magley to skrót od „magnetic levitation” – magnetycznej lewitacji. Pociągi, które funkcjonują w ramach tego systemu nie jadą po torach, ale suną tuż nad nimi, unosząc się w powietrzu. Mogą one rozwijać prędkość nawet do 600 km/h. Warto wspomnieć, że pierwszym twórcą kolei magnetycznej był naukowiec z Niemiec – Eric Laithwaite. Jego badania były równolegle kontynuowane przez zespół niemieckich i japońskich naukowców. Zastanawiasz się, jak właściwie działa kolej magnetyczna? 

W kolei magnetycznej tradycyjne tory zastąpione zostały nowoczesnym układem magnesów. Wytworzone przez nie pole magnetyczne sprawia, że pociąg nie ma bezpośredniego kontaktu z ziemią. Pojazd cały czas unosi się ponad nią. Brak tarcia kół sprawia, że może on z łatwością rozwijać zawrotne prędkości. Układ kolejki magnetycznej składa się z zawieszenia elektromagnetycznego, szyn prowadzących, magnesów prowadzących oraz magnesów wspomagających. Szyny te ulokowane są po bokach torowiska na całej jego długości, a magnesy wspomagające znajdują się na dnie torów. Nowoczesny napęd elektromagnetyczny ze statorem wprawia pociąg w ruch. Niestety, technologia ta wymaga specjalnych półprzewodników, a także wymiany całej linii kolejowej, co sprawia, że w Polsce będziemy musieli dłużej poczekać na jej wdrożenie. 

Magnesy w głośnikach 

Magnesy stosowane są również w produkcji sprzętu audio, a szczególnie w głośnikach, w których odpowiedzialne są za przekształcenie sygnałów elektrycznych na dźwięk. Jak działają dokładnie magnesy w głośnikach? Generują one pole magnetyczne, w którym znajduje się cewka głosowa. W momencie gdy prąd audio przechodzi przez cewkę głosową, zostaje on poddany sile pola magnetycznego. Powoduje to wibracje cewki głosowej i napędzanie stożka papieru przyklejonego do cewki głosowej do wibracji i produkcji dźwięku. Magnesy wykorzystywane w słuchawkach niskiej klasy to najczęściej magnesy ferrytowe. Natomiast w urządzeniach wysokiej klasy stosowane są magnesy neodymowe, które charakteryzują się najwyższą jakością dźwięku, dobrą elastycznością, dobrą wydajnością w szczegółach, dobrą wydajnością wokalną i dokładnym pozycjonowaniem pola dźwiękowego. Ponadto są one w stanie wytworzyć mocne i precyzyjne basy. 

Podsumowując można stwierdzić, iż magnesy są niezbędne w dzisiejszym świecie technologicznym. Są one stosowane w wielu różnych dziedzinach, nawet takich jak kolej czy elektronika. Potrzebujesz doskonałej jakości urządzeń magnetycznych również dla swojego domu czy przemysłu? Odwiedź sklep z magnesami Magnepol!

Materiał zewnętrzny

Redakcja guideme24.pl