Rowery z silnikiem elektrycznym – wady i zalety

Przymierzasz się do zakupu jednośladu, rozważają rower z silnikiem elektrycznym? Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, poznaj wady i zalety takiego rozwiązania. Dzięki temu rozwiejesz wszelkie wątpliwości i upewnisz się, czy taki model faktycznie wpisze się w Twoje oczekiwania.

Chociaż rowery z silnikiem elektrycznym nie są nowością, w Polsce boom na nie panuje od kilku lat. Rosnące zainteresowanie ma związek z wielością zalet, jakie daje jazda na tego typu jednośladzie. Nie da się jednak ukryć, że rower elektryczny nie jest pozbawiony wad. Między innymi z tego powodu nie wszyscy będą zainteresowani jego zakupem.

Rowery z silnikiem elektrycznym – dlaczego warto je kupić?

Rowery z silnikiem elektrycznym łączą w sobie zalety klasycznego roweru i samochodu. Na korzyść tego rozwiązania przemawia wiele argumentów.

Brak wpływu na środowisko naturalne

Jeśli przesiadasz się z samochodu na rower elektryczny, emisja spalin zostaje ograniczona. Tym samym wykazujesz się troską o środowisko naturalne. To niezwykle ważne w czasach, w których nawet najmniejszy krok w stronę ekologii ma ogromne znaczenie.

Oszczędność pieniędzy

Rezygnując z samochodu na rzecz roweru z silnikiem elektrycznym, jesteś w stanie poczynić spore oszczędności związane z tankowaniem auta. Na takim jednośladzie ze wspomaganiem jesteś w stanie przejechać do 120 km, płacąc przysłowiowe „grosze” za energię potrzebną do ładowania akumulatora.

Oszczędność czasu

Ile razy zdarzyło Ci się spóźnić do pracy z powodu korków? Decydując się na rower elektryczny, możesz zapomnieć o tym problemie. W godzinach szczytu na jednośladzie dotrzesz znacznie szybciej.

Redukcja zmęczenia

Jazda do pracy na tradycyjnym rowerze nie przemawia do Ciebie, ponieważ swoje obowiązki chcesz zaczynać w pełni sił? Rower z silnikiem elektrycznym pozwala dotrzeć do docelowego miejsca przy minimalnym wysiłku z Twojej strony.

Rowery z silnikiem elektrycznym – najważniejsze wady

Chociaż korzystanie z rowerów elektrycznych niesie za sobą wiele korzyści, nie jest pozbawione wad. Najważniejsze to:

  • cena – koszt jednośladu jest dość wysoki, ale nadal pozostaje w zasięgu możliwości bardziej niż samochód (nawet używany);
  • konieczność ładowania akumulatora – mimo że w przypadku niektórych marek rowerów elektrycznych czas ładowania trwa zaledwie 4 godziny, spontaniczny wypad może być utrudniony; musisz też pamiętać o tym, by systematycznie kontrolować poziom baterii, w praktyce jednak nie oznacza to, że nagle musisz znaleźć inny środek transportu, ponieważ zawsze pozostaje siła mięśni i używanie elektryka, jako tradycyjnego roweru.

Jeśli szukasz pojazdu do pracy, który będzie w stanie zastąpić samochód, rower z silnikiem elektrycznym powinien wpisać się w Twoje oczekiwania. Korzyści z takiego rozwiązania jest znacznie więcej niż wad, dlatego rozważ zakup.

Redakcja guideme24.pl