Telewizory QD OLED – dlaczego warto je wybrać?

Między nowoczesną matrycą QD OLED a starszą, „zwykłą” wersją OLED na pierwszy rzut oka nie ma zbyt wielu różnic – a przynajmniej nie są one tak widoczne jak choćby pomiędzy LCD i OLED. W praktyce jednak różnice między QD OLED a OLED istotnie występują – i dla wymagających odbiorców mogą mieć ogromne znaczenie.

Jakie są zalety QD OLED i czym nowsza matryca różni się od poprzedniczki?

Powstanie matrycy typu OLED i wprowadzenie jej na rynek było początkiem ogromnej rewolucji w jakości obrazu. Można śmiało stwierdzić, że matryca QD OLED tę rewolucję kontynuuje – odzwierciedlenie rzeczywistości na najnowszych matrycach jest jeszcze lepsze.

Na czym polega główna różnica między OLED a QD OLED?

Po pierwsze, matryce QD OLED mają zauważalnie wyższą jasność od matryc OLED. W przypadku QD OLED sięga ona nawet 1500 nitów (nity to jednostki miary, opisujące jasność ekranu), podczas gdy w przypadku OLED wynosi ona średnio 500-600 nitów. Im większa ilość nitów, tym jaśniejszy jest wyświetlacz; to przekłada się z kolei na lepszy wygląd obrazu w jasnym pomieszczeniu.

Kolejna różnica dotyczy kontrastu. Należy wprawdzie podkreślić, że w matrycach typu OLED wszystkie kolory są wyświetlane w sposób świetnie odzwierciedlający rzeczywistość, jednak różnica dotyczy oświetlenia pomieszczenia, w którym włączone jest urządzenie. Matryca OLED będzie najwierniej odzwierciedlać kolory w słabo oświetlonym pomieszczeniu; z kolei w przypadku matrycy QD OLED nie ma większej różnicy, czy telewizor został włączony przy silnym świetle, czy też przy minimalnym źródle światła.

Nie można też zapominać o różnicy w pokryciu kolorów. Matryce OLED wykorzystują układ pikseli WRGB. Z kolei matryce QD OLED nie korzystają z tego układu; zamiast tego pokryte są warstwą nanokryształów. To z kolei wiąże się z tym, że matryce QD OLED uzyskują zarówno wyższą jasność (co zostało wspomniane już wyżej) jak i lepsze pokrycie kolorów. Tym samym obraz z matrycy QD OLED jeszcze wierniej odzwierciedla rzeczywistość.

Telewizory QD OLED są już dostępne w sprzedaży; na rynku pojawiły się m.in. urządzenia Sony QD OLED. Dla bardziej wymagających widzów różnice między OLED a QD OLED są naprawdę zauważalne – warto zatem zainwestować w nowszy rodzaj matrycy, z której obraz jest równie doskonały w każdych warunkach.

Artykuł sponsorowany

Redakcja guideme24.pl