Top 5 największych niemieckich firm

Ten artykuł powstał, aby przybliżyć historię i najważniejsze informacje o największych niemieckich firmach znajdujących się w rankingu Fortune Global 500 w 2023 roku. Działalność globalnych graczy robi wrażenie.

1.Volkswagen

Największe niemieckie przedsiębiorstwo z branży motoryzacyjnej, na liście Fortune 500 zajmuje 15 miejsce. Jego przychód szacowany jest na 293 685 mln dolarów. Zatrudnia 675,805 pracowników, a siedziba koncernu znajduje się w Wolfsburgu.

Początki firmy sięgają 1931 roku, gdy Ferdinand Porsche tworzy projekt taniego samochodu. Model zyskał nazwę Type 12, ze względu na pojemność silnika 1,2 l. Choć samochód nie trafił do szerokiej produkcji, Porsche rozpoczął współpracę z NSU i zaprojektował Type 32. Realizacja kończy się na prototypie. Karta odwraca się, gdy Ferdinand poznaje Adolfa Hitlera i zostaje jego nadwornym konstruktorem. Tworzy tzw. samochód dla ludu, którym staje się Garbus. Właśnie z tego życzenia Führera rodzi się nazwa firmy, czyli Volskwagen. 

Wśród najpopularniejszych modeli marki wymienić można:

 • Golf,

 • T-Roc,

 • Polo,

 • Tiguan,

 • T-Cross.

Wybierasz się na Mistrzostwa Europy 2024 do Niemiec w dniach 14 czerwca – 14 lipca? Jeżeli tak, z pewnością na ulicach zobaczysz niejeden z wymienionych samochodów. Występują w tak samo dużej ilości jak zakłady bukmacherskie w sieci, które dają okazję do typowania wyników spotkań drużyn narodowych na  ME.

2. Uniper 

Niemieckie przedsiębiorstwo energetyczne opierające działalność na handlu gazem ziemnym i węglem, a także wytwarzaniu energii elektrycznej na liście Fortune 500 zajmuje 16 miejsce, a jego przychody sięgają 288 309 mln dolarów. Zatrudnia 7008 pracowników, a siedziba znajduje się w Dusseldorfie. Koncern powstał w 2016 roku.

Ze względu na wstrzymanie dostaw gazu z Rosji, w konsekwencji wybuchu wojny z Ukrainą, spółka zanotowała ogromne straty. Straciła dostęp do taniego gazu z Rosji, a nadal musiała wywiązać się z kontraktów, sprowadzając paliwo od innych dostawców po znacznie wyższych cenach niż dotychczas. W obliczu bankructwa, sytuację uratował rząd federalny Niemiec poprzez nacjonalizację spółki. Przekazał pakiet ratunkowy w kwocie 29,5 mld euro, który jest największą pomocą finansową w historii, przekazana przez RFN dla pojedynczego przedsiębiorstwa. Rząd zyskał ponadto 99% udziałów w Uniperze.

3. Grupa Mercedes-Benz

Trzecią największą niemiecką firmą, a jednocześnie znajdującą się na 47 miejscu listy Fortune 500 w 2023 roku jest Mercedes-Benz. Kolejna firma motoryzacyjna w tym zestawieniu szacuje przychody na poziomie 157 782 mln dolarów, zatrudnia 168 797 pracowników, a jej siedziba znajduje się w Stuttgarcie. 

Firma powstała z inicjatywy dwóch konstruktorów: Carla Benza, który marzył o stworzeniu własnego samochodu oraz Gottlieba Daimlera, projektanta, skupiającego się przede wszystkim na silnikach spalinowych. Ich losy połączył wybuch I wojny światowej, a dokładnie porozumienie zapewniające stabilność ekonomiczną. Oficjalnie obie firmy zaczęły działać pod nazwą Daimler-Benz 28 czerwca 1926 roku. 

Od początku działalności, marka stawiała na jakość, bezpieczeństwo, innowacje. Aktualnie w ofercie marki znajduje się ponad 550 pojazdów, a najpopularniejszymi i najbardziej lubianymi przez kierowców są:

 • SUV Klasy G,

 • Klasa C Sedan,

 • Klasa E Sedan,

 • SUV Klasy GLA,

 • Klasa CLA Coupe,

 • SUV Klasy GLE. 

4. BMW

Marka zajmuje 57 miejsce na liście Fortune 500. Działa prężnie w branży motoryzacyjnej z przychodami na poziomie 149 991 mln dolarów. Zatrudnia 149 457 pracowników, a jej siedziba znajduje się w Monachium.

Trzeci spośród największych niemieckich producentów samochodowych powstał w 1916 roku, ale jego początki związane były z branżą lotniczą. Po zakończeniu I wojny światowej i wraz z podpisaniem traktatu wersalskiego zakazującego produkcji większej ilości samolotów, w 1922 roku firma zmieniła nazwę, logo i zajęła się produkcją silników. Bayerische Motoren Werke jako następny cel ustalił produkcję motocykli, a od 1928 roku w ofercie pojawił się pierwszy samochód. 

Marka znana jest na całym świecie z produkcji samochodów luksusowych o charakterystycznym wzornictwie. Posiada 30 fabryk w 14 krajach, a najbardziej rozpoznawalnymi modelami są:

 • BMW serii 3,

 • BMW x3,

 • BMW x5. 

5. Allianz

Zestawienie Top 5 największych niemieckich firm zamyka Allianz, przedsiębiorstwo ubezpieczeniowe, zajmujące na liście Fortune 500 67 miejsce. Notuje przychody na poziomie 129 059 mln euro, zatrudnia 159 253 pracowników, a siedziba firmy znajduje się w Monachium.

Firma powstała 5 lutego 1890 roku w Berlinie i wchodzi w skład indeksu DAX. Działa w ponad 70 krajach na całym świecie i obsługuje 78 mln klientów. Oferuje ubezpieczenia majątkowe, na życie, a także zarządza aktywami. W Polsce firma ma swoją siedzibę od 1997 roku. 

Czołowe niemieckie korporacje są rozpoznawalne na całym świecie, dostarczają produkty, z których korzystają miliony klientów. Są doceniane za solidność, strategiczne działanie oraz upór w dążeniu do celu.


Bukmacherzy dostępni na stronie najlepsibukmacherzy.pl to legalni bukmacherzy działający w Polsce w oparciu o zezwolenie na urządzanie zakładów bukmacherskich na terenie RP. Gra u nielegalnych bukmacherów to przestępstwo.

Obstawianie zakładów bukmacherskich niesie ze sobą ryzyko uzależnienia. Pamiętaj, że nie może być sposobem na życie. W Polsce korzystanie z usług nielegalnych bukmacherów jest zabronione, możesz grać wyłącznie u tych operatorów, którzy posiadają zezwolenie Ministerstwa Finansów.

Redakcja guideme24.pl