Weryfikacja przeglądarek internetowych – która jest najbezpieczniejsza?

Bezpieczeństwo w sieci to temat bardzo ważny dla dzisiejszych użytkowników Internetu. Wielu z nas chciałoby jak najlepiej chronić swoje dane przed osobami trzecimi. Czy jednak jest to możliwe? Jaka przeglądarka zagwarantuje nam bezpieczne przeglądanie sieci? Przekonajmy się!

Jaka powinna być dobra i bezpieczna przeglądarka?

Dobra i bezpieczna przeglądarka – czyli jaka? Dwa czynniki, na podstawie których można określić, że wybrana przeglądarka jest dobrym wyborem, to bezpieczeństwo i prywatność. Dzięki nim zyskamy pewność, że dany program nie zbiera danych na nasz temat ani nie przekazuje ich do osób trzecich. Oczywiście przeglądarka powinna być również wygodna i funkcjonalna, jednak nie są to najważniejsze kwestie, szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy dane poufne są cenniejsze niż pieniądze.

Bezpieczne przeglądarki, z których warto korzystać

Od kilku lat najszybszą i najpopularniejszą przeglądarką jest Chrome, jednak w rankingu najbezpieczniejszych programów lokuje się ona na haniebnym końcu listy, co dla wielu osób może być niemałym zaskoczeniem. Jakie programy są więc warte uwagi? Które z nich szanują prywatność użytkowników?

Rankingi najbezpieczniejszych przeglądarek zmieniają się z roku na rok. W czołówce jednak utrzymują się wciąż te same programy. Przekonajmy się, czy korzystamy z bezpiecznej przeglądarki.

1.    Firefox

To wygodna i przyjemna w obsłudze przeglądarka, oparta na otwartym kodzie źródłowym. Dzięki temu użytkownicy mogą być pewni, że Firefox nie zawiera żadnych ukrytych widżetów. To ponadto bardzo bezpieczna przeglądarka, która oferuje tryb prywatnego przeglądania, obejmujący ochronę przed phishingiem i złośliwym oprogramowaniem oraz blokowanie wyskakujących okienek. Przeglądarka z lisem proponuje również bogatą paletę rozszerzeń powiązanych z bezpieczeństwem.

2.    Epic

Epic to niezbyt popularna przeglądarka, jednak jest ona mistrzem ochrony prywatności. Od samego początku wyposażona jest w komplet zabezpieczeń prywatności i wbudowaną wyszukiwarkę DuckDuckGo. W tej przeglądarce wyłączone są opcje autouzupełniania, synchronizowania automatycznego czy sprawdzania pisowni. Program nie przechowuje również historii, danych logowania czy innych baz danych.

3.    Tor Browser

Tor Browser to przeglądarka uważana za jedną z najbezpieczniejszych. Idealnie sprawdza się wtedy, gdy chce się uniknąć obliczania odcisku palca przeglądarki. Tor chroni użytkowników również przed śledzeniem, automatycznie usuwa pliki cookies i historię przeglądania. Co więcej, Tor jest wyposażony w prekonfigurowane funkcje bezpieczeństwa. Może być również uruchamiany z pamięci USB.

Pozostałe bezpieczne, warte uwagi przeglądarki to m.in.: Waterfox, Vivaldi, FreeNet, Puffin, czy Safari.

INEA – oferta dbająca o Twoje bezpieczeństwo w sieci

Szukasz dostawcy Internetu, który zapewni Ci zarówno szybkie i stabilne łącze, jak i zadba o Twoje bezpieczeństwo? Jeśli tak, INEA będzie strzałem w dziesiątkę. Oprócz superszybkiego Internetu światłowodowego INEA proponuje Pakiet Bezpieczeństwa INEA SAFE składający się z dwóch modułów: SAFE5, który skanuje urządzenie w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania i ID Protection odpowiadającego za ochronę tożsamości w Internecie. Postaw na INEA – oferta tego operatora zapewni Ci bezpieczną bankowość, bezpieczne przeglądanie sieci, ochronę tożsamości i blokowanie wirusów.

Opracowano na zlecenie partnera, tj. INEA

Redakcja guideme24.pl