Zalety słuchawek Bluetooth – za co je kochamy?

Elektronika w dzisiejszych czasach, pozwala nam na użytkowanie różnych sprzętów bez konieczności korzystania z kabli, dotyczy to również słuchawek. Bluetooth jest aktualnie najbardziej sprawdzoną formą komunikacji bezprzewodowej pomiędzy urządzeniami. Co za tym idzie, słuchawki Bluetooth stają się coraz bardziej popularne w Polsce. 

W przeciwieństwie do słuchawek z kablem, są dużo wygodniejsze w użytkowaniu, często nie tracąc przy tym na jakości dźwięku. W sklepach pojawia się coraz więcej modeli słuchawek Bluetooth, które cieszą się ciągle narastającą popularnością. Jeśli nadal zastanawiasz się, czy zdecydować się na słuchawki Bluetooth, pomożemy Ci w tej decyzji.

Słuchawki Bluetooth – charakterystyka

Największą zaletą słuchawek Bluetooth jest brak kabla ograniczającego nasze ruchy. Nie trzeba się martwić o to, czy kabel znowu się poplątał, albo przestał łączyć. Są bardzo wygodne w czasie wszelakich aktywności, czy uprawiania sportu. Dobrze dobrane nie wypadną z ucha. Są dostępne w różnych kolorach kształtach czy wielkościach. Zależnie od tego w jaki sposób chcemy użytkować słuchawki Bluetooth, powinniśmy dobrać ich parametry. W celu zapoznania się z konkretnymi modelami, obejrzyj słuchawki bluetooth na hamamobile.pl

Słuchawki Bluetooth możemy podzielić na 3 rodzaje:

  • Słuchawki douszne – inaczej pchełki. Charakteryzują się osadzeniem przetwornika w płytkiej warstwie małżowiny usznej. Dobrze tłumią dźwięki z otoczenia, a w przypadku ustawienia wysokiego poziomu głośności, emitują dźwięk poza ucho. Ze względu na budowę, istnieje możliwość, że słuchawka wypadnie w czasie podejmowania większych aktywności. Odznaczają się najniższą ceną z tego zestawienia.
  • Słuchawki dokanałowe – osadzone w ścianie ucha głębiej niż słuchawki douszne. Ze względu na swoją budowę, idealnie przylegają do ścianek ucha, co przeciwdziała możliwości wypadnięcia. Dobrze tłumią niechciane dźwięki z zewnątrz. Sprawdzą się w czasie uprawiania sportu lub innych aktywności ruchowych. Istnieją modele w których obie słuchawki, połączone są krótkim kablem.
  • Słuchawki nauszne – charakteryzuje je budowa składająca się z pałąku i nauszników, o różnych rozmiarach. Ze względu na to, że słuchawki te są największe, warto zwrócić uwagę na materiał z jakiego wykonane są nauszniki. Najlepsze modele są zrobione z pianki, która sama dostosowuje się do ucha, dzięki czemu słuchawki są niezwykle wygodne. Dobrej jakości słuchawki nauszne tłumią hałasy z zewnątrz. Polecane są np. do grania na komputerze, czy oglądania filmów.

Żywotność baterii

Słuchawki Bluetooth charakteryzują się tym, że należy je regularnie ładować. Dlatego przy zakupie, powinno się koniecznie sprawdzić pojemność akumulatora w słuchawkach Bluetooth. Na tej podstawie warto dobrać słuchawki których bateria będzie działała tyle czasu, ile potrzebujemy na jednorazowe użytkowanie słuchawek. Najdłuższy czas pracy baterii zapewnią słuchawki zakładane na głowę – czyli słuchawki nauszne. Jest to około 30 aż do 60 godzin, zależnie od modelu. Słuchawki dokanałowe które zakładamy do ucha, zapewniają nam około 8-9 godzin użytkowania, co zwykle powinno zdecydowanie wystarczyć. Wyróżniamy również modele słuchawek, które posiadają dodatkowo specjalne etui które ma funkcje ładowania, dzięki czemu możemy naładować słuchawki w każdym miejscu i czasie bez względu na to gdzie się znajdujemy. Sam proces ładowania słuchawek Bluetooth nie trwa szczególnie długo.

Stabilność połączenia

Aby zacząć używać słuchawek Bluetooth, należy je w pierwszej kolejności sparować z konkretnym urządzeniem, może to być np. telefon komórkowy, komputer czy laptop obsługujący standard Bluetooth. Działa to na zasadzie cyfrowego przesyłania dźwięku za pomocą sygnału radiowego o niewielkiej mocy. Musimy pamiętać jedynie, aby nie oddalać się od urządzenia sparowanego z słuchawkami, na odległość większą niż 10 metrów. Niektóre modele pozwalają oddalić się na jeszcze większą odległość od urządzenia. Zachowując odpowiednią odległość, połączenie będzie stabilne i nie będą się pojawiać żadne zakłócenia. 

Praktyczny rozmiar

Jedną z największych zalet dousznych i dokanałowych słuchawek Bluetooth jest ich niewielki rozmiar. Zmieszczą się w każdej kieszeni czy torebce. Ich mały rozmiar, nie sprawia dyskomfortu w trakcie uprawiania sportu, czy nawet sprzątania domu. Możemy w nich nawet leżeć w łóżku, bez żadnego dyskomfortu. Słuchawki te docenią osoby które często podróżują, gdyż nie zajmą one wiele miejsca w bagażu.

Jakość dźwięku

Czasy w których słuchawki Bluetooth charakteryzowała gorsza jakość dźwięku, niż tradycyjne słuchawki na kablu, już dawno minęły. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na pasmo przenoszenia, czyli zakres częstotliwości – im wyższy, tym dźwięk będzie lepszy. Ważna jest również impedancja, która wpływa na głośność słuchawek. Warto również zainteresować się, funkcją redukcji szumów – dzięki temu dźwięk będzie czystszy. Należy też sprawdzić dynamikę podawaną w decybelach, im większa tym lepsza będzie jakość dźwięku, przy głośnym odtwarzaniu muzyki.

Słuchawki Bluetooth są najlepszym rozwiązaniem dla ludzi, których krępuje kabel i chcą mieć swobodę ruchu,w trakcie słuchania muzyki, a zarazem zależy im na sprzęcie dobrej jakości. Jeśli zdecydujemy się na zakup słuchawek Bluetooth, musimy pamiętać aby kupić je ze sprawdzonego źródła, które oferuje słuchawki od solidnych producentów i trzyma się określonych standardów, na przykład słuchawki bluetooth na hamamobile.pl.

Redakcja guideme24.pl