Zastosowanie sztucznej inteligencji w smartfonach – jak ułatwia życie?

W jaki sposób AI ułatwia nam codzienne korzystanie z telefonu komórkowego? Często jako użytkownicy nawet o tym nie wiemy, ale sztuczna inteligencja wspiera nas niemal na każdym kroku. Podpowiada, jakiej muzyki możemy słuchać, czy przypomina o wcześniej zaplanowanych sprawach. Gdzie jeszcze znajduje zastosowanie w smartfonach?

Zastosowanie sztucznej inteligencji w smartfonach

Sztuczna inteligencja w smartfonie odpowiada za naprawdę dużą część podejmowanych na nim działań. Przede wszystkim dziś mechanizmy sztucznej inteligencji wykorzystywane są w systemach operacyjnych. Tak Google Android, jak i Apple iOS posiadają supernowoczesne rozwiązania, które poprawiają wydajność pracy smartfona. Także komfort użytkowania takiego sprzętu jest wyższy. Dlaczego?

Dziś sztuczna inteligencja w smartfonie pojawia się w wielu funkcjach i aplikacjach. Zacznijmy od samego korzystania z telefonu i jego dotykowego wyświetlacza. AI rozpoznaje przypadkowe dotknięcia, dzięki czemu nie musimy się martwić o wykonanie nie tych działań, które planowaliśmy. Podczas wpisywania tekstu (na przykład w edytorze lub w wiadomości tekstowej) mechanizmy AI pomagają zachować poprawną pisownię, usuną literówki, a nawet przetłumaczą treść na dowolny język obcy.

Jak działa podpowiadanie nam treści?

Sztuczna inteligencja w smartfonie jest używana w aplikacjach takich, jak YouTube, Spotify, czy podobnych odtwarzaczach multimediów online. Dzięki wiedzy o tym, co oglądaliśmy w przeszłości, system zasugeruje nam kolejne treści. Czasami wręcz zaskakujące jest to, jak celne są te podpowiedzi. Algorytmy sztucznej inteligencji w telefonie i zewnętrznych aplikacjach porównują obejrzane treści do tych, których użytkownik jeszcze nie miał okazji uruchomić. Sprawdzane są też preferencje innych użytkowników danego serwisu, którzy mają podobny do nas gust.

smartphone

To właśnie na podstawie działania sztucznej inteligencji serwisy streamingowe tworzą też ciekawe playlisty. W zależności od tego, czy potrzebujemy puścić energetyczną muzykę do biegania, czy nastrojowy utwór podczas zasypiania – sztuczna inteligencja w smartfonie zadba o to!

Przetwarzanie mowy i tekstu – sztuczna inteligencja w smartfonie

Sztuczna inteligencja w telefonie komórkowym i komputerach potrafi przetwarzać mowę na tekst i odwrotnie. Dzięki temu możliwe jest sterowanie głosowe różnymi funkcjami naszego urządzenia. Nie chodzi jednak tylko o proste “włącz”, “wyłącz”, czy “następny utwór”, co i tak wymagałoby zastosowania zaawansowanych algorytmów. Dziś możemy wydać naszemu smartfonowi polecenie “włącz piosenkę “Małgośka” Maryli Rodowicz na Spotify” i z dużym prawdopodobieństwem usłyszymy początek znanego przeboju.

Zaawansowane algorytmy są też używane w funkcjonalnościach zwanych chat botami. Są dziś bardzo często wykorzystywanym sposobem komunikacji z klientami. Z powodzeniem zastępują “żywych” pracowników w coraz bardziej wymagających zadaniach. Pozwala na to sztuczna inteligencja w smartfonie i zrozumienie nie tylko polecenia napisanego wprost, ale głębszego kontekstu wiadomości, czy nawet intencji rozmówcy.

Redakcja guideme24.pl