W Polsce przybywa graczy. Nowoczesne gry komputerowe są jednak bardzo wymagające. W praktyce oznacza to, że najpierw trzeba zainwestować w wyposażenie komputera. Poniżej znajduje się więc kilka porad, jaka karta graficzna gamingowa powinna się znaleźć w pierwszym zestawie dla gracza.
Wydajna karta graficzna w laptopie
Kultowe zabawki LEGO to coś, co trudno zastąpić. Niemniej mają one swoje odpowiedniki w postaci gier komputerowych. To niezła rozrywka, która do tego nie wymaga sprzętu z najwyższej półki. Mimo to zwykły laptop do użytku domowego to za mało. Trzeba kupić laptop gamingowy, który został zbudowany w konkretnym celu – aby spełnić wymagania techniczne gier wideo. Taki komputer musi zawierać mocny procesor, dużo pamięci RAM i przyzwoitą częstotliwość odświeżania ekranu. Co równie ważne, w środku znajdzie się zintegrowana karta graficzna do gier.
Od razu trzeba zaznaczyć, że to opcja dla mniej zaawansowanych tytułów. Produkty w stylu Diablo IV czy Final Fantasy XVI lepiej jest kupić, jeśli ma się coś mocniejszego do dyspozycji. Niemniej w przypadku starszych gier lub tych mniej wymagających, wydajne GPU w laptopie śmiało wystarczy. Znakomitym wyborem jest karta graficzna GeForce RTX 3050. Jest to karta wyposażona w 3840 rdzeni CUDA, 6 GB GDDR6 oraz interfejs PCI-Express 4.0, który poprawia współpracę z procesorem. To wystarczająca gamingowa karta graficzna w laptopie dla początkującego gracza. Takie rozwiązanie nie będzie też drogie.
Najlepsza karta graficzna gamingowa
W rankingu kart graficznych dominują zwykle drogie GPU. To już jednak nie są modele zintegrowane w laptopie, lecz te możliwe do kupienia osobno. Takie karty graficzne gamingowe są przeznaczone do komputerów stacjonarnych, które mają i lepsze procesory, chłodzenie wodne, potężną pojemność RAM, a także pracują z osobnym monitorem stworzonym z myślą o graczach. Połączenie wszystkiego w komplet to sposób na wykorzystanie potencjału nowoczesnych gier z wyższej półki. Laptopy po prostu nie mają szans.
Jest jednak dość spory minus – cena karty graficznej. W przypadku topowego modelu jak choćby GIGABYTE GeForce RTX 4090 Windforce trzeba zapłacić niebagatelne 8000 zł. Nie znaczy to jednak, że na rynku brakuje tańszych opcji. Jest nią na przykład ASUS Radeon RX 6600 za ok. 1000 zł. Różnica w cenie oznacza jednak różnicę w możliwościach. Widać to nie tylko podczas wymagających gier, lecz także oglądania filmów akcji w 4K. Inwestycja w kartę graficzną powinna być zatem oparta na potrzebach użytkownika.
Materiał zewnętrzny