Dla tych lamp nie ma rzeczy niemożliwych. Przedstawiamy lampy LED stworzone do zadań specjalnych.
Technologia LED zdominowała rynek oświetleniowy i obecnie jest najbardziej funkcjonalnym rozwiązaniem w wielu gałęziach gospodarki i przemysłu. Energooszczędność, jaką zapewnia światło LED, nabiera szczególnego znaczenia w przypadku oświetlenia dużych powierzchni. Diody emitują światło o wysokiej jakości i osiągają pełną jasność w momencie zapalenia, a przy tym pobierają znacznie mniej energii elektrycznej niż tradycyjne żarówki i nie nagrzewają się. Źródła światła LED mogą pochwalić się dłuższym czasem pracy osiągającym nawet 50 000 godzin.
Lampy LED drogowe
Oświetlenie uliczne LEDjest bardzo ważnym elementem krajobrazu miejskiego. Lampy drogowe umożliwiają codzienne funkcjonowanie i zapewniają bezpieczeństwo kierowcom, pieszym oraz rowerzystom. Dawniej używano światła o ciepłej barwie, którą uważano za najlepszy wybór na trudne warunki atmosferyczne takie jak mgła czy opady. Dzisiaj stosuje się głównie światło białe, które zapewnia lepsze postrzeganie kolorów, a przy tym jest bardziej naturalne i wpływa na lepszą jakość nagrań z kamer monitorujących. Biała barwa światła zapewnia lepszą widoczność ruchu z większej odległości, dzięki czemu kierowcy mają więcej czasu na reakcję w przypadku niespodziewanej sytuacji na drodze. Oświetlenie uliczne LED zużywa dużo mniej energii, co oznacza niższe rachunki za prąd. Oprawy wydzielają dużo mniej dwutlenku węgla do atmosfery, dzięki czemu są bardziej przyjazne środowisku niż tradycyjne źródła światła. W lampach ulicznych stosuje się czujniki wykrywania ruchu, które dodatkowo ograniczają zużycie energii i zapobiegają tzw. zanieczyszczanie światłem przestrzeni miejskiej.
Oświetlenie LED w przemyśle
Lampy LED znajdują zastosowanie jako oświetlenie przeciwwybuchowe w miejscach zagrożonych wybuchem takich jak: stacje benzynowe, rafinerie, zakłady przemysłowe czy przepompownie paliw. Wybór odpowiednich źródeł światła ma w tym przypadku kluczowe znaczenie w zapewnieniu bezpieczeństwa pracy. Wykorzystanie technologii LED pozwala na obniżenie kosztów eksploatacyjnych, a przy tym jest przyjazne środowisku. Oprawy służące jako oświetlenie przeciwwybuchowe są wykonane z materiałów najwyższej jakości i mają wysoką odporność na uderzenia, wysoką temperaturę oraz przenikanie pyłów. Muszą one spełniać wszelkie normy, które zagwarantują ich bezpieczne użytkowanie, m.in. warunkiem jest spełnienie dyrektywy CE oraz ATEX. Źródła światła oznaczone symbolem EX mają wysoki stopień szczelności IP (66, 67 lub 57). Oprawy oświetleniowe przeciwwybuchowe muszą spełniać parametry dostosowane do rodzaju strefy zagrożenia i występujących w nich mieszanin. Strefy zagrożenia dzielą się na:
– strefa 0 (oznaczająca stałe lub długotrwałe okresy zagrożenia wybuchem wywołane przez mieszaninę powietrza, cieczy oraz gazów),
– strefa 1 (określająca obszar, w którym wybuch może nastąpić sporadycznie),
– strefa 2 (występująca w miejscach, gdzie ryzyko wystąpienia eksplozji jest znikome).
Lampy liniowe
Technologia LED jest wykorzystywana także w biurach, magazynach oraz halach przemysłowych. Oświetlenie liniowe LED zapewnia wysoką jakość światła, która podnosi komfort pracy, a przy tym zwiększa produktywność pracowników. Taki rodzaj oświetlenia umożliwia wybór barwy emitowanego światła, w tym przypadku jest to zakres 4000K-6500K. Neutralna barwa światła poprawia koncentrację i sprzyja pracy zarówno intelektualnej, jak i manualnej. Oświetlenie liniowe LED zapewnia dobre rozproszenie światła, dzięki czemu nie razi ono w oczy i nie powoduje dyskomfortu. Oprawy liniowe mogą tworzyć systemy o różnych kształtach i wymiarach, dzięki czemu sprawdzą się w niemal każdym pomieszczeniu.
Technologia LED słynie z wielu zalet, które są nieosiągalne dla tradycyjnych źródeł światła. Dzięki rozszerzeniu możliwości kontrolowania oświetlenia LED, np. przez czujniki ruchu czy zdalne sterowanie, bezkonkurencyjnie zastępuje oświetlenie konwencjonalne i tworzy nowe możliwości światła. Z korzyści tej technologii możemy korzystać także w przestrzeni domowej tworząc funkcjonalną i bezpieczną przestrzeń użytkową.