Przestawiona klawiatura – jak naprawić?

Podczas pracy w edytorze tekstu lub grania na klawiaturze gamingowej może się nam zdarzyć, że w dziwny sposób znaki na klawiaturze zamienią się miejscami, na przykład po wciśnięciu klawisza z literą Z pojawia się Y i na odwrót. Nie możemy także wpisywać polskich znaków z wykorzystaniem prawego klawisza ALT. Przestawiona klawiatura to bardzo popularny problem, który dotyczy wielu użytkowników. W takim przypadku może nam pomóc restart systemu, jednakże nie będzie to profesjonalne wyjście z sytuacji.

Przestawiona klawiatura

Przypadkowa zamiana klawiszy Y i Z na klawiaturze jest bardzo częstym kłopotem. Odpowiada za to skrót klawiszowy, który łatwo można wcisnąć przez naszą nieuwagę. Jeśli nie znamy przyczyny problemu, to trudno będzie nam domyślić się, w czym jest kłopot. Na szczęście problem można szybko i bezproblemowo rozwiązać. Przestawienie klawiatury nie wynika z jej awarii lub błędu oprogramowania. Przyczyna jest o wiele prostsza, bowiem niestandardowy układ występuje w innym wariancie polskich klawiatur. Duża część systemów komputerowych posiada wbudowaną klawiaturę maszynistki, która znana jest także jako język „polski (214)”.

jak zamienić y na z

Cechą charakterystyczną tej klawiatury jest zamiana miejscami liter Z oraz Y. Także polskie znaki diakrytyczne umieszczone są w innych miejscach, niż jesteśmy do tego przyzwyczajeni. Takowa klawiatura była tradycyjnie wykorzystywana w maszynach do pisania. Układ był pierwotnie przeznaczony dla języka niemieckiego, gdzie litera Z przeważnie występowała w bliskim sąsiedztwie z literą T – dlatego została umieszczona w górnym rzędzie klawiszy. Domyślny język, którego używamy na swoim komputerze, to „polski (programisty)”. Jego zamiana na „polski (214)” wynikać będzie z wciśnięcia kombinacji klawiszy CTRL + SHIFT.

Zobacz również: Laptop do pracy zdalnej – co wybrać?

Permanentne usunięcie niechcianego wariantu klawiatury

Warto dodać, że możemy całkowicie usunąć niechciany wariant klawiatury. W celu dokonania tego musimy uruchomić panel sterowania, a następnie kliknąć w opcję „Zegar, język i region”, kolejno musimy odnaleźć opcję „Region i język”. Następnie klikamy zakładkę ,,Klawiatura i język” i klikamy przycisk „Zmień klawiatury”. W zakładce ,,Ogólne”, w prostokątnej ramce trzeba znaleźć pozycję „Polski (214)”, zaznaczamy ją, a następnie musimy kliknąć „Usuń”. Dzięki temu klawiatura maszynistki nie powinna już nigdy włączyć się po wciśnięciu klawiszy CTRL + SHIFT. Jeżeli natomiast jesteśmy użytkownikami MacOS, sposób eliminacji problemu jest bardzo podobny. Ustawienia języka oraz klawiatury znaleźć możemy w „Preferencjach systemowych”. Rozwiązanie tego popularnego problemu jest bardzo intuicyjne, a także łatwe do zapamiętania.

Zobacz także: Jaka kamera do nagrywania na yt jest najlepsza?

przestawiona klawiatura

Jak zamienić y na z?

Znając odpowiedź na pytanie dotyczące przywrócenia ustawień klawiatury, możemy ze swobodą korzystać z komputera oraz Internetu. Powyższe informacje będą bardzo przydatne także w wielu innych sytuacjach, w których konieczna będzie zmiana ustawień dotyczących funkcjonowania klawiatury – zwłaszcza wtedy, gdy nie wiemy, jak zmienić klawiaturę na polską wersję.

Redakcja guideme24.pl