Transformacja cyfrowa – czym jest i jakie przynosi korzyści?

Czym jest transformacja cyfrowa, czyli digital transformation? Warto zapoznać się nieco bliżej z tym tematem, bo według raportu The Future of Jobs Report z 2018 roku coraz większy jest udział maszyn w zadaniach realizowanych podczas pracy. W 2018 roku proporcja ta wynosiła 71% pracy człowieka do 29% czasu pracy maszyn. Przewiduje się, że w tym roku będzie to już 58% do 42%.

Cele transformacji cyfrowej

W pracy i życiu codziennym coraz większy swój udział mają maszyny i nowoczesne technologie. Rośnie też liczba konkurencji w niemal wszystkich branżach oraz wymagania klientów. Jak do tego wszystkiego ma się transformacja cyfrowa? Nadrzędnym jej celem jest wsparcie dla firm, by usprawniać wewnątrz jednostek procesy oraz zwiększać ich konkurencyjność. Kolejny cel transformacji cyfrowej to proponowanie nowych sposobów działania i modeli biznesowych, ale też wsparcie dla istniejących już procesów oraz modeli. 

Największe korzyści z transformacji cyfrowej

Jakie są najważniejsze korzyści, wynikające z transformacji cyfrowej? Przekształcenie procesów analogowych w cyfrowe może przynieść szereg korzyści. To wielka rewolucja w optymalizacji procesów firmowych oraz codziennych zadań. By wdrożyć mądrze i opracować spersonalizowaną i dopasowaną do potrzeb strategię transformacji cyfrowej, najlepiej skorzystać z pomocy specjalistów. 

Jedną z firm, świadczącą tego typu usługi, jest warszawska firma konsultingowa IKG Technology. Oferuje kompleksowe usługi, wykraczające dużo poza transformację technologiczną. Proponują także m.in. zmianę całej kultury organizacji (o ile oczywiście zachodzi taka konieczność). 

Z jakich elementów składa się transformacja cyfrowa?

Transformacja cyfrowa to skomplikowany i złożony proces, łączący ze sobą różne elementy. Jakie? Na przykład zasoby ludzkie. Zrekrutowanie odpowiednich specjalistów, którzy zajmą się projektami transformacyjnymi, to początek drogi do wyprzedzenia konkurencji. Transformacja cyfrowa łączy się też ściśle z modelem biznesowym – wdrożenie jej może napędzić procesy i przyspieszyć rozwój w jakimś obszarze. Transformacja cyfrowa łączy się też z nowymi technologiami. Obecnie prym wiodą rozwiązania, jak AI i IoT, oraz technologie zaliczane do kategorii podstawowych, a wśród nich na przykład zarządzanie danymi i analityka.

Artykuł powstał we współpracy z https://ikgtechnology.org.pl/ 

Redakcja guideme24.pl