Zdalnie sterowany samolot czy auto na pilota jest obiektem westchnień wielu z najmłodszych. Rodzice bardzo często ulegają ich życzeniom, pozwalając cieszyć się swoim podopiecznym upragnionymi zabawkami. Jaki wpływ maja takie zakupy na rozwój najmłodszych?
Zdalnie sterowane zabawki – podstawowe typy
Obecnie w sprzedaży spotyka się różne typy zabawek sterowanych. Dzięki temu rodzice mają możliwość dopasowania zakupu do preferencji swoich pociech oraz do zasobności portfela.
Najbardziej popularne swego czasu modele aut na pilota – z kablem podłączonym do urządzenia sterującego – spotykane są obecnie niezbyt często. Ma to swoje uzasadnienie w kilku czynnikach. Po pierwsze – zasięg sterowania jest w znaczącym stopniu ograniczony długością przewodu. Co więcej, kabel taki, leżący na podłodze, może być potencjalną przyczyną upadku dziecka lub innego domownika.
W związku z tymi niedogodnościami najczęściej stosowanym rodzajem sterowania, nie tylko aut na pilota, lecz również kontrolowanych w ten sposób modeli samolotów czy statków, jest wykorzystanie fal radiowych. Bezprzewodowe modele mogą przebywać w znacznie większej odległości od użytkownika, nie stanowi też problemu wykonywanie skrętów czy nawet skomplikowanych ewolucji – nie ma ryzyka zaplątania się przewodu.
Wpływ zabawek na pilota na rozwój dziecka
Rozważając wpływ zabawki takiej jak auto na pilota czy zdalnie sterowana zabawka pływająca, warto rozważyć dwa aspekty.
Pierwszym z nich jest niewątpliwe dopasowanie zabawki do potrzeb i zainteresowań dziecka. Bardzo często rodzice pomijają tak postawioną kwestię, kierując się swoimi własnymi upodobaniami i zainteresowaniami. W praktyce może to prowadzić do wielu nietrafionych wyborów, a prezent, zamiast radości, przyniesie młodemu człowiekowi jedynie rozczarowanie. Warto więc zadbać o poznanie swego dziecka i dobranie zabawki do jego potrzeb i preferencji. Niezwykle istotne jest tez dopasowanie rozrywki, jaka daje zabawka, do wieku podopiecznego. Dzieci najmłodsze nie poradzą sobie ze skomplikowanym układem sterowania, nie będą też często w stanie wykonać skomplikowanych manewrów. W rezultacie może to prowadzić do zniechęcenia i zaniechania dalszych prób. Z drugiej strony – zabawki zbyt proste nie będą odpowiadały poziomowi młodszych nastolatków – ich wybór również można by uznać za nietrafiony.
Po drugie – warto rozważyć korzyści, jakie przyniesie zabawka naszemu dziecku. Jeżeli pogłębi jego zainteresowania – jej zakupowi można tylko przyklasnąć. Młody człowiek zainteresowany motoryzacją ucieszy się niewątpliwie z możliwości, jakie daje auto na pilota. Z kolei miłośnik lotnictwa będzie preferował zdalnie sterowane modele pojazdów latających, a kolejnictwa – pociągi. Rozwój pasji i zainteresowań dziecka jest niezwykle ważnym elementem kształtowania jego osobowości. W związku z tym rodzice powinni zapewnić swoim podopiecznym wszelkie środki – oczywiście w ramach swoich możliwości – potrzebne do ich rozwijania. Odpowiednio dobrane zabawki świetnie wpisują się w realizacji tak postawionego celu wychowawczego.