W ostatnich latach bardzo popularnym rozwiązaniem jest blaszany garaż. Jest on łatwy do postawienia, a do tego bardzo tani. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że nie jest on przytwierdzony bezpośrednio do gruntu. W tym wpisie powiemy, jak zamaskować blaszany garaż.
Jak przygotować garaż?
Oprócz tego nie potrzeba nawet pozwolenia na budowę, żeby go postawić. Wyjaśniamy jak zamaskować blaszany garaż i go ocieplić. Garaż nieocieplony niestety nie sprawdzi się w naszych warunkach klimatycznych, ponieważ prędzej czy później będzie go trzeba ocieplić. Oczywiście taka konstrukcja powinna zabezpieczyć auto przed opadami śniegu i ulewą, ale nie ochroni już pojazdu przed sezonem zimowym i bardzo niskimi temperaturami, które panują o tej porze na zewnątrz. Blaszany garaż można ocieplić od zewnątrz, od podłoża oraz od wewnątrz. Trzeba koniecznie pamiętać o podłożu, jeżeli bierzemy się za ocieplanie garażu blaszanego.
Pierwszym krokiem powinna być wylewka betonowa, która musi zajmować większą powierzchnię niż garaż. Takie rozwiązanie sprawi, że straty ciepła wynikające z bliskości podłoża będą mogły być ograniczone do minimum. Garaż od środka można ocieplić samodzielnie, jeśli posiadamy doświadczenie i umiejętności. Nie jest to nic skomplikowanego, ale jeśli nie czujesz się na siłach to warto skorzystać z pomocy ekipy fachowców. Należy pamiętać, żeby korzystać z usług jedynie sprawdzonych i renomowanych firm, które od wielu lat działają na rynku i cieszą się dobrą opinią. Ocieplanie garażu polega na przyklejaniu w odpowiednich miejscach styropianu przy użyciu pianki montażowej.
Sprawdź, co ile wymiana oleju jest zalecana przez mechaników!
Ocieplanie garażu
Należy dokładnie przemyśleć wybór pianki montażowej, ponieważ może ona wiązać w innych zakresach temperatur. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, którym zależy na ociepleniu garażu niskim kosztem. Bez wątpienia jest to również bardzo szybki sposób, ponieważ cały proces nie powinien zająć więcej niż kilka dni. Tak więc to, jak zamaskować blaszany garaż, okazuje się proste. Należy jednak pamiętać, że z upływem czasu styropian zacznie odpadać i będzie wtedy trzeba powtórzyć izolację. Trwałość styropianu wynosi zazwyczaj dwa lata, ale można się też przed tym zabezpieczyć.
Wystarczy okleić ściany pilśnią lub płytą OSB. Regips niestety się nie sprawdzi w tej sytuacji, ponieważ w miejscach połączeń może zacząć szybko pękać. Warto zwrócić uwagę na fakt, że przy ocieplaniu garażu blaszanego od zewnątrz również można wykorzystać styropian. Ocieplenie zewnętrzne może zupełnie odmienić wygląd garażu i sprawić, że będzie się prezentował lepiej pod względem wizualnym. Najlepiej wybierać oczywiście klasyczny styropian do ociepleń.
Jak zamaskować blaszany garaż?
Ciekawą alternatywą jest również wełna mineralna, która jest jednak trochę droższa. Ma ona również dobre właściwości termoizolacyjne, ale w ocieplaniu lepiej sprawdzi się tradycyjny styropian. Wynika to z faktu, że styropian cechuje się mniejszym spadkiem ciepłochronności. Do wykonania ocieplenia niezbędny będzie specjalistyczny klej lub pianka montażowa. Należy pamiętać, że materiał nie może być narażony na działanie czynników atmosferycznych podczas procesu ocieplania. W tym celu można go pokryć strukturalnym tynkiem.
Dobrym pomysłem jest też pokrycie materiału siatką montażową i dopiero obłożenie tynkiem. Takie rozwiązanie sprawi, że konstrukcja będzie znacznie bardziej stabilna. Drewniany stelaż przymocowany do blachy będzie prawdopodobnie skuteczniejszy niż sam klej. Garaż blaszany można też pomalować na dowolny kolor, żeby dodatkowo uatrakcyjnić jego wygląd. Należy pamiętać, że grubość styropianu powinna być dostosowana do wymiarów garażu. Czasami może być ciężko dopasować właściwą grubość ocieplenia.