Czym są przelewy SORBNET i kiedy z nich korzystać?

W życiu każdego z nas zdarzają się takie sytuacje, w których niemal natychmiastowo musimy przelać pieniądze na czyjeś konto. Czy żeby przelew faktycznie od razu znalazł się u adresata, musimy mieć konto w tym samym banku? Czy możliwe jest, by przelew doszedł w weekend i o której godzinie powinniśmy go wykonać, by nie czekać zbyt długo? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Czym jest przelew SORBNET?

SORBNET jest skrótowcem pochodzącym od Systemu Obsługi Rachunków Bankowych, które powstały w 1996 roku. Koordynowane są i obsługiwane przez Narodowy Bank Polski. Początkowo miały zapewniać szybkie, bezpieczne transakcje między polskimi bankami. W 2000 roku sytuacja uległa zmianie i z przelewów SORBNET za opłatą mogą korzystać również klienci prywatni dokonujący przelewów do dowolnych odbiorców. System ten ma sprawnie i niemal błyskawicznie rozliczać transakcje, bez względu na standardowe godziny indeksowania przelewów w dni robocze. Jest również gwarancją na otrzymanie środków na konto odbiorcy również w weekendy oraz święta, kiedy to nie dochodzi do rozliczeń.

Działanie przelewów SORBNET

System SORBNET, a tak właściwie SORBNET 2 (aktualne używana nowa generacja wdrożona w 2013 roku) należy do systemów RTGS (Real Time Gross Settlement), który dokonuje rozliczeń na bazie brutto, dzięki czemu pieniądze wysłane za pomocą zleconego przelewu zostaną momentalnie przetransferowane na rachunek bankowy adresata.

Innym założeniem systemu RTGS jest realizacja pojedynczych zleceń przelewu, która odbywa się na bieżąco (transfer środków następuje o dowolnej porze dnia, a nie jak w klasycznych przelewach o ustalonych porach dnia). Dzięki temu przelew następuje np. w godzinę, a najpóźniej zostanie on przekazany następnego dnia roboczego.

Przelewy SORBNET a waluta

Szybkie przelewy SORBNET zawsze rozliczane są jedynie w złotówkach, ponieważ narzędzie to było opracowane z myślą o transakcjach dokonywanych między rachunkami polskich banków. Jeśli nadawca przelewu chce jak najszybciej przekazać pieniądze w obcej walucie do odbiorcy, wówczas musi skorzystać z innych systemów gwarantujących szybkie zaksięgowanie pieniędzy na koncie w banku. Mogą to być systemy takie jak TARGET 2, SWIFT, czy SEPA.

Kiedy korzystać z przelewów SORBNET?

Jeżeli zależy nam na jak najszybszym przelewie do kontrahenta, który nie może dłużej czekać na pieniądze, to przelew SORBNET będzie najlepszym rozwiązaniem. Może to nastąpić np. w chwili gdy uzyskaliśmy pożyczkę online i odbiorca czeka na przelew z tytułu zaliczki na zakup samochodu.

Przelewy SORBNET – z jakimi kosztami się wiążą?

Szybkie przelewy SORBNET są oczywiście dodatkową funkcją, za którą są pobierane opłaty. Odpowiednia kwota jest naliczana automatycznie po zatwierdzeniu przelewu np. w portalu e-bankowości lub aplikacji mobilnej i powiększa ona sumę środków, która została pobrana z konta zleceniodawcy wraz z przelewem. Nie są to bardzo wygórowane sumy, które w zależności od banku wynoszą od 20 do 40 złotych za przelew do 1 miliona złotych. Najlepiej korzystać z nich w przypadku transakcji pilnych i bardzo poważnych, tak by nie generować niepotrzebnych kosztów dodatkowych.

Warto jednocześnie wiedzieć, że zasady czasu rozliczenia i dokładnych kosztów za zlecanie przelewów SORBNET jest ściśle uzależniona od określonego banku. Przedstawiamy przykładowe, podstawowe cechy funkcjonowania tej usługi w kilku najpopularniejszych, działających w Polsce bankach.

Artykuł sponsorowany

Redakcja guideme24.pl