Jakie zadania w maszynach i pojazdach spełnia olej hydrauliczny?

Użytkownicy samochodów osobowych, jak i różnego rodzaju maszyn budowlanych czy rolniczych doskonale wiedzą jak ważna jest regularna konserwacja maszyn i pojazdów. Jednym z ważniejszych aspektów o których należy pamiętać jest regularna wymiana oleju hydraulicznego we wszystkich maszynach i pojazdach, które wymagają jego użycia.

Jakie funkcje pełni olej hydrauliczny?

Olej hydrauliczny to smar wykonany z bazy, która jest zwykle mineralna oraz szeregu dodatków. Jego główną funkcją jest przekazywanie energii hydraulicznej, generowanej wewnątrz silnika (pompy) do pozostałych elementów układu hydraulicznego. Przekształcają, przenoszą i kontrolują naprężenia mechaniczne w zależności od zmiany ciśnienia lub przepływu. W przemyśle motoryzacyjnym oleje hydrauliczne stosowane są w układach hydraulicznych, takich jak układ kierowniczy, hamulce, niektóre zawieszenia i skrzynie biegów. Z kolei w sektorze przemysłowym olej taki stosuje się w dźwigach, wózkach widłowych i układach hydraulicznych o dużej wydajności roboczej, ponieważ ma on właściwości, które dostosowują się do tego typu maszyn. Również większość ciągników i maszyn rolniczych posiada układy hydrauliczne, które do prawidłowej eksploatacji wymagają olejów tego typu. Oprócz swojej głównej funkcji olej hydrauliczne zapewniają również ochronę przed korozją, chłodzą oraz czyszczą części układu hydraulicznego. Oleje tego typu wykorzystywane są nawet w silnikach odrzutowców.

Co należy wziąć pod uwagę wybierając olej hydrauliczny?

Aby dokonać prawidłowego wyboru smaru do maszyny, w tym oleju hydraulicznego, należy wziąć pod uwagę szereg czynników, na przykład rodzaj systemu, w którym olej będzie działać, środowisko, lepkość, temperaturę i oczywiście wskazania producenta konkretnego pojazdu czy maszyny .Wbrew powszechnemu przekonaniu to, że jakiś układ hydrauliczny współpracuje z określonym środkiem smarnym, nie oznacza to, że jest on najbardziej odpowiedni w konkretnym przypadku. Dokonując wyboru, należy ocenić warunki pracy, którym ma podlegać, a także sprawdzić ciśnienie i temperaturę, w której działa system. Ze względu na przedziały ciśnień, wyróżnia się wiele klas olejów hydraulicznych. Do najpopularniejszych należą oleje mineralne HL, HLP i HV czy syntetyczne. W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się również oleje hydrauliczne biodegradowalne.

Gdzie znajdziemy duży wybór olejów hydraulicznych?

Duży wybór różnorodnych olejów hydraulicznych znajdziemy między innymi w dobrze zaopatrzonych sklepach internetowych gdzie dostępne są oleje o różnorodnych właściwościach, w tym o różnych klasach lepkości. Układy hydrauliczne mają instrukcję, która wskazuje okres, w którym smar hydrauliczny musi zostać zmieniony. Najlepiej jednak okresowo przeprowadzać badanie stanu oleju, aby zweryfikować stan, w którym się znajduje.

Redakcja guideme24.pl