Syndrom FOMO (z angielskiego fear of missing out) to w skrócie, nieustanny lęk przed byciem pominiętym. Spore natężenie tego syndromu dotyka w Polsce aż 15% uczniów. U ponad 69% dzieci stwierdzono jego średnie stadium. Według wyników ogólnopolskiego badania o nazwie „Młodzi Cyfrowi” potwierdzają to, iż aż 28% uczniów odczuwa często niepokój. Temat obecnie jest bardzo istotny i dość aktualny, bowiem profilaktyka uzależnień w szkołach oraz placówkach oświatowych jest w ostatnich latach jednym z kierunków realizowania polityki oświatowej.
Syndrom fomo – skąd się bierze?
Zauważalny spadek samooceny, ciągłe porównywanie się do innych czy chęć bycia ciągle on-line to nie wszystkie z objawów FOMO. Obecnie coraz większa liczba nastolatków sięga po telefon, przebudzając się w nocy, w czasie spotkań towarzyskich oraz w szkole. Według wspomnianego wyżej raportu, co dziesiąty uczeń korzysta z telefonów komórkowych prawie cały dzień. Natomiast 1/3 uczniów przyznaje, iż jest uzależniona od serwisów społecznościowych. Bardzo wysokie wskaźniki FOMO dużo częściej dotyczą kobiet (17%) aniżeli mężczyzn (10,9%). Nastolatki coraz więcej czasu spędzają w Internecie i często zapominają o życiu realnym, czyli takim z dala od sieci. Jeśli spojrzeć na statystyki, które dotyczą wieku uczniów z syndromem FOMO, to jest przeważnie starsza młodzież (od 13 r. życia). W obecnych czasach coraz częściej można zauważyć, że problem zaczyna dotykać także młodszych dzieci – często mających poniżej 11 lat. Jest to bardzo częsty problem, zwłaszcza gdy dziecko otrzymuje od rodzica swój pierwszy smartfon.
Jak rozpoznać syndrom FOMO?
Syndrom FOMO można rozpoznać poprzez uczucie znudzenia, samotności bądź niepokoju, wtedy, gdy nie mamy dostępu do Internetu. Kolejną niepokojącą rzeczą, jest przebudzanie się w środku nocy i sięganie od razu po smartfon, w celu przeglądania np. social mediów. Innym z syndromów FOMO jest kontrolowanie oraz odświeżanie mediów społecznościowych podczas urlopu – zwłaszcza na wakacjach. Jeżeli nie wyobrażamy sobie wyjścia z domu bez telefonu, to także może być jeden z syndromów. Jeśli posiadamy takie symptomy, zwłaszcza więcej niż jeden, to warto zwrócić uwagę na nasze codzienne nawyki. Im szybciej sytuacja będzie przez nas kontrolowana, tym łatwiej uwolnimy się lub naszych podopiecznych od Internetu. Jeżeli nie możemy sobie poradzić z syndromem fomo na własną rękę, to często musimy ratować się konsultacjami ze specjalistą.
Co to jest TikTok? – sprawdź!
Fomo co to? Sposoby na nieustanny lęk
Mówiąc o syndromie fomo, warto także przyjrzeć się zagadnieniu o nazwie JOMO, z ang. „joy of missing out”. Jest to nurt, który stoi w opozycji do syndromu FOMO. To bardzo skuteczna alternatywa dla osób, które walczą z własnymi słabościami w dobie Internetu. Wyznaczenie granic czasowych w portalach społecznościowych, a także skuteczne ograniczenie odbieranych przez nas bodźców, pozwoli wprowadzić nam tzw. slow life – jest to styl życia skupiający się głównie na funkcjonowaniu w zwolnionym tempie.
Taki styl życia pozwoli trzymać się z dala od codziennej bieganiny, a także zbędnego zamętu. Śmiało można stwierdzić, że dzięki temu zapewnimy sobie lepszy stan zdrowia – psychicznego, jak i fizycznego. Przede wszystkim uzyskamy o wiele więcej czasu dla siebie oraz uwolnimy nasz umysł od nadmiaru szkodliwego Internetu – będziemy mogli po prostu cieszyć się życiem. Jest to bardzo cenne, ponieważ obecnie aż 25% uczniów stwierdziło, iż odczuwa przeciążenie nadmiarem informacji z social mediów.
Pakiet office za darmo – czy warto?
Z czym wiąże się syndrom FOMO?
Warto podkreślić, że dla osób cierpiących na syndrom FOMO nawet chwilowy brak dostępu do internetowych wiadomości może stanowić bardzo poważny problem. U chorych może pojawić się nadmierna nerwowość, niepokój, agresja, a często nawet stany depresyjne. Choroba może rozwijać się do takiego stopnia, iż niezbędna jest pomoc specjalisty. Prawie jedna piąta osób z wysokim FOMO przyznaje się do tego, że w przypadku braku dostępu do social media, występują u nich wszelakie objawy somatyczne, na przykład: nudności, zawroty głowy, a także bóle brzucha. Warto dodać, że u dzieci z syndromem FOMO można zauważyć gwałtowny spadek samooceny, a także przekonanie, że życie poza mediami społecznościowymi jest nudne, mało ciekawe i nieatrakcyjne.
Niewątpliwie syndrom FOMO można zaliczyć do chorób i jest to bardzo poważny problem w obecnych czasach. Nie powinno się go bagatelizować, a każdy rodzic powinien uważać na swojego dziecko, zwłaszcza wtedy, gdy kupuje się mu pierwszy smartfon – to wtedy dzieci zaczynają wpadać w pierwsze stadium FOMO.