Jak nagrać ekran na laptopie?

W naszych czasach coraz więcej robi się za pomocą komputera. To właśnie dlatego częściej istnieje potrzeba lub okazja do pochwalenia się przygotowanymi, lub robionymi w czasie rzeczywistym rzeczy na komputerze. Nagrywanie własnych filmów i wrzucanie ich do sieci jest popularne bez względu na wiek czy zainteresowania nagrywającego. Najczęściej jednak takie rozwiązanie jest potrzebne osobom, które chcą pochwalić się swoją rozgrywką z gry komputerowej. To samo będzie również interesowało tych, którzy chcą przygotować poradnik lub pokazać pracę w programach graficznych, do obróbki obrazu czy dźwięku. Jak nagrać ekran na laptopie lub komputerze stacjonarnym?

Po co i jak nagrać ekran?

Oglądanie filmów z gier tzw. gameplay lub poradników związanych z użytkowaniem programów lub funkcji komputera jest niezwykle popularne. Bez dwóch zdań ta popularność wzrosła wtedy, gdy serwis YouTube się spopularyzował. Dzięki temu użytkownicy sieci mogą znaleźć miliony filmów poświęconych tej tematyce. To samo również dotyczy wszelkiego rodzaju kursów lub szkoleń dostępnych w serwisach multimedialnych. Właśnie to tego między innymi potrzebna jest wiedza, jak nagrać ekran. Dzięki temu możliwe jest przygotowanie poradników, które najlepiej odpowiedzą na wszelkie problemy związane z obsługą danego programu.

jak nagrać ekran

Minęło kilka lat, zanim firma, która od lat króluje na rynku systemów operacyjnych, czyli Microsoft wprowadziła bardzo ważną i chętnie używaną funkcję, czyli nagrywanie ekranów. Wcześniej tego typu rozwiązanie było możliwe tylko przy użyciu programów zewnętrznych. Obecnie można to robić z łatwością i na komputerach stacjonarnych, i na laptopach. Jednak jak nagrać ekran bez zewnętrznego programu?

Nagrywanie ekranu za pomocą narzędzi Windows

Dostępny z ramach zainstalowanego systemu operacyjnego program o nazwie Xbox Game Bar to niezwykle prosty w konfiguracji i obsłudze program. Jest on odpowiedzią na pytanie, jak nagrać ekran na laptopie – i nie tylko. Pozwala on nagrywać treści za pomocą specjalnego skrótu do nagrywania. Warto mieć na uwadze fakt, że jest to możliwe tylko w przypadku Windows 10. Xbox Game Bar to nakładka na gry, która umożliwia nagrywanie większości z nich. Przed rozpoczęciem nagrywania należy się upewnić, że odpowiednia aplikacja jest zainstalowana. Po to, aby rozpocząć nagrywanie należy użyć specjalnego skrótu klawiszowego, czyli klawisz z logo Windows + ALT + G. Po jego użyciu nagrywanie się rozpocznie, chcąc zatrzymać nagrywanie, należy użyć tego skrótu ponownie.

Sprawdź także, czym jest system CRM?

Jak nagrać ekran na laptopie?

Jeśli rozwiązanie przygotowane przez Microsoft nie spełnia oczekiwań użytkownika, może on sięgnąć po narzędzia i programy przygotowane przez innych producentów oprogramowania. Jak nagrać ekran na laptopie przez program zewnętrzny? Często do wykorzystania w pełni możliwości, które oferują trzeba mieć mocny sprzęt, czyli procesor i kartę graficzną. Jednym z najczęściej wybierany jest dostępny od lat program o nazwie BandiCam, który pozwala nagrywać zawartość całego ekranu lub używanej aplikacji. Dzięki niemu możliwe jest przechwycenie obrazu w bardzo wysokiej rozdzielczości, bo aż w 4k! Program ten jest przydatny nie tylko do nagrywania rozgrywki z gier, ale też do rejestrowania wszelkich innych aktywności.

jak nagrać ekran na laptopie

Kolejnym równie często wybieranym programem, który umożliwia nagrywanie obrazu z laptopa, jest Streamlabs OBS. Jest to narzędzie o wiele bardziej zaawansowane, ponieważ umożliwia również udostępnianie obrazu podczas relacji na żywo, czyli tzw. streamowania. Tego typu funkcja okazała się niezwykle przydatna w czasach pandemii koronawirusa, gdzie coraz więcej szkoleń i kursów zaczęło odbywać się przez Internet.

Zobacz: Jak ściągać muzykę na telefon?

Inne narzędzia do nagrywania ekranu

Warto mieć na uwadze, to, że w sieci dostępnych jest wiele narzędzi, które pozwalają zapisywać ekran komputera. Należy korzystać z oprogramowania udostępnianego w znanych i polecanych serwisach internetowych. Dzięki temu uniknie się problemów takich jak instalacja złośliwego oprogramowania. Nagrywanie ekranu nigdy nie było tak łatwe, jak obecnie. Każdy może pochwalić się swoją pracą lub rozgrywką z gry w sieci.

Redakcja guideme24.pl