Simlock to znak dawnych czasów – jeszcze kilkadziesiąt lat temu stanowił skuteczną blokadę przed zmianą operatora komórkowego czy sprzedażą urządzenia mobilnego. Na czym polegało to zabezpieczenie? Jak sprawdzić, czy telefon ma simlocka?
Simlock – co to jest?
W przeszłości telefony komórkowe nie były tak aż tak powszechne, a ich zakup wiązał się najczęściej z wizytą u jednego z popularnych operatorów sieci mobilnych. Dziś jest zupełnie inaczej – liczba producentów smartfonów stale rośnie, a flagowce znanych marek można otrzymać w dowolnym sklepie z elektroniką lub zamówić bezpośrednio u autoryzowanego sprzedawcy.
Stosowany kilkadziesiąt lat temu simlock był rodzajem blokady, którą wytwórcy urządzeń mobilnych zakładali na wniosek dostawców usług komórkowych. Zabezpieczenie to sczytywało kod MNC (ang. Mobile Network Code), będącym indywidualnym zapisem danej sieci na karcie SIM. Jeżeli nie zgadzał się on z nadanym przez operatora numerem, simlock uniemożliwiał skorzystanie zarówno z telefonu, jak i wykupionego planu abonamentowego.
Jak sprawdzić, czy telefon ma simlocka?
Współcześnie produkowane urządzenia mobilne nie posiadają już simlocka – od 2016 roku zabezpieczenie to przestało być powszechnie stosowaną blokadą kart SIM. Jednak niekiedy zdarza się, że starsze modele smartfonów uniemożliwiają użycie karty innego operatora komórkowego.
Jak sprawdzić, czy telefon ma simlock? To proste – wystarczy, że do zakupionego urządzenia włożysz nową kartę SIM dowolnego dostawcy usług. Jeżeli sprzęt nie pozwoli na swobodne wykonywanie połączeń czy wysyłanie SMS-ów, będzie się to wiązało z koniecznością usunięcia blokady.
Jak zdjąć simlocka z telefonu?
Chcesz zacząć korzystać z zakupionego sprzętu, jednak zauważyłeś, że posiada on simlocka? Bez obaw – istnieje kilka sposobów na to, aby pozbyć się uciążliwego zabezpieczenia:
- Udaj się do operatora sieci komórkowej – skorzystaj z pomocy dostawcy usług, który w przeszłości wnioskował o założenie simlocka;
- Odwiedź punkt naprawy telefonów – przed wizytą w salonie sprawdź, czy oferuje on zdejmowanie zabezpieczeń;
- Skorzystaj z programu do usuwania blokad – pamiętaj jednak, że samodzielne usunięcie simlocka może wiązać się z utratą gwarancji na urządzenie mobilne.
Pozbycie się blokady karty SIM nie tylko umożliwi Ci bezproblemowe skorzystanie z urządzenia, ale także łatwiejszą sprzedaż posiadanego modelu. Zdjęcie zabezpieczeń trwa od kilku do kilkunastu minut i nie jest drogie.
Simlock – kiedyś i dzisiaj
Jak już wcześniej wspomniano, telefony komórkowe nie były aż tak powszechne, jak dzisiaj. Operatorzy usług komórkowych starali się za wszelką cenę zatrzymać swoich klientów i uniemożliwić im przejście do innej sieci czy sprzedaż urządzenia. Przez rosnące zainteresowanie sprzętami mobilnymi zabezpieczenie to z czasem przestawało się opłacać – doprowadziło to do całkowitej rezygnacji z tego typu ochrony.
Dowiedz się więcej na blogu nju mobile: https://www.njumobile.pl/artykuly/jak-sprawdzic-czy-telefon-ma-simlock
Dziś blokada simlock to przeszłość! Dzięki postępowi technologicznemu popularne sieci mobilne prężnie rozwijają swoje możliwości, wprowadzając do oferty m.in. eSIM (wirtualną kartę SIM), a także DualSIM, czyli funkcję pozwalającą na korzystanie z dwóch numerów telefonów jednocześnie.
Decydując się na plan abonamentowy lub ofertę na kartę u nowego operatora, nie musisz podejmować decyzji o zakupie urządzenia w ramach umowy. Przykładowo, dołączając do nju mobile, możesz wymienić swój telefon w dowolnej chwili – bez konieczności zdejmowania simlocka czy innych zabezpieczeń. Sprawdź telefony na njumobile.pl bez abonamentu i zapłać za wypatrzony model od razu lub w 20 ratach 0%.
Artykuł sponsorowany