Jesteś w ciągłym ruchu? Tak możesz pobierać pieniądze od klientów

Polski Ład wraz z 1 stycznia 2022 roku wprowadził dla przedsiębiorców posiadających kasy fiskalne obowiązek przyjmowania płatności bezgotówkowych. Prowadzisz swój biznes w ruchu? Najlepszym urządzeniem dla Ciebie może być terminal mobilny, ale to nie jedyne dostępne rozwiązanie.

Terminal mobilny idealny dla przedsiębiorców działających w ruchu

Oprócz stacjonarnych czy przenośnych urządzeń do przyjmowania płatności kartowych przedsiębiorcy mogą obecnie w swojej firmie wykorzystać również terminal mobilny. Ten model działa dzięki wbudowanemu akumulatorowi, a tym samym nie musi być stale podłączony do zasilania i umożliwia przyjmowanie płatności wszędzie tam, gdzie jest zasięg sieci 3G. Tego typu rozwiązanie świetnie sprawdza się w przypadku przedsiębiorców działających w ruchu, a więc np. w firmach transportowych. Ponadto terminal mobilny może mieć dodatkowe usługi, jak np. cashback czy zasilanie telefonu, co pozwala zwiększyć zysk.

W jakich branżach sprawdzi się urządzenie mPOS?

Terminal mobilny jest wygodnym, ale nie jedynym rozwiązaniem pozwalającym przyjmować płatności od klientów w dowolnym miejscu. Alternatywą dla tego urządzenia może być mPOS, czyli niewielki czytnik kart płatniczych. Aby spełnił rolę terminala trzeba go połączyć ze smartfonem lub tabletem. W przeciwieństwie do modeli stacjonarnych czy mobilnych, terminal mPOS służy wyłącznie do przyjmowania płatności, a więc za jego pomocą nie jest możliwe np. zasilenie konta w telefonie czy zrealizowanie innych dodatkowych usług.

Warto przy tym wspomnieć, że inne urządzenia do przyjmowania płatności zazwyczaj są przez przedsiębiorców dzierżawione, co wiąże się z regulowaniem comiesięcznych opłat, a czytnik kart mPOS nabywany jest na własność. W jakich branżach sprawdzi się to niewielkie urządzenie? To dobry wybór jeśli od swoich klientów przyjmujesz wyłącznie płatności, nie potrzebujesz terminala z dodatkowymi usługami, a także w sytuacji, kiedy swój biznes prowadzisz sezonowo.

Terminal płatniczy w telefonie – jak to działa?

Oprócz specjalnych urządzeń przeznaczonych do przyjmowania płatności przedsiębiorcy mają jeszcze jedną możliwość do wyboru, czyli terminal płatniczy w telefonie, a dokładnie – specjalną aplikację. Dzięki niej możesz przyjmować płatności dokonywane za pomocą wszystkich bezstykowych kart debetowych, kredytowych i przedpłaconych Visa oraz Mastercard, które są zgodne ze standardem EMV. Aplikacja pozwala też akceptować transakcje wykonywane za pomocą portfeli mobilnych i innych gadżetów z funkcją NFC, a także przy wykorzystaniu kodu QR. Dodatkową jej zaletą jest łatwa obsługa – po wprowadzeniu kwoty płatności klient przykłada do tylnej strony Twojego telefonu kartę i w ten sposób dokonuje płatności. Terminal płatniczy w telefonie doskonale sprawdzi się u taksówkarzy czy pracowników firm kurierskich, ale będzie dobrym rozwiązaniem także w przypadku sprzedaży sezonowej lub na targowiskach oraz jeśli jesteś freelancerem.

Terminal płatniczy – obowiązek dla przedsiębiorców

Zgodnie z art. 19a ustawy – Prawo przedsiębiorców, przedsiębiorca jest zobowiązany do umożliwienia klientom dokonywania zapłaty przy użyciu instrumentu płatniczego w rozumieniu Ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 roku o usługach płatniczych w każdym miejscu, w którym działalność jest faktycznie wykonywana.[1] Jeśli więc np. prowadzisz firmę kurierską albo masz foodtracka, musisz zapewnić klientom płatności bezgotówkowe wszędzie tam, gdzie świadczysz swoje usługi. W przypadku firm prowadzonych w ruchu najlepszym rozwiązaniem będzie terminal mobilny lub inne wymienione wyżej rozwiązania. Wybierając urządzenie, pamiętaj, aby sprawdzić jakie rodzaje kart akceptuje konkretny model i weź pod uwagę takie kwestie, jak sposób łączenia się z internetem czy wytrzymałość baterii, aby mieć pewność, że Twoi klienci będą mogli bez problemów dokonywać płatności. Warto przy tym zaznaczyć, że posiadanie terminala to nie tylko sposób na spełnienie wymagań prawa, ale też duża wygoda dla klientów, co wpływa na budowanie pozytywnego wizerunku firmy.

[1] https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20180000646/U/D20180646Lj.pdf

Redakcja guideme24.pl