Uznaje się, że olej należy wymieniać po czasie określonym przez producenta. Jednak takie podejście nie zawsze jest słuszne, ponieważ specjaliście zalecają robić to przynajmniej raz w roku lub co 10 – 12 tys. km. Co ile wymiana oleju jest więc uzasadniona?
Co ile należy wymieniać olej?
Wiele osób zastanawia się co ile wymiana oleju będzie skuteczna. Producenci samochodów mają niestety tendencję do wydłużania przebiegów międzyserwisowych. Oczywiście obecne samochody są do tego przygotowane, ale 20 tys. km to zdecydowanie za dużo. Należy pamiętać, żeby przynajmniej raz w roku wymieniać olej. Wiele zależy też od eksploatacji silnika. Jeżeli eksploatujemy go łagodnie, to świeży olej należy dostarczać średnio co 15 – 20 tys. km. Jeżeli silnik mocno się eksploatuje, to niezbędna jest częsta wymiana oleju cena zależy od warsztatu samochodowego. Można się również zdecydować na specjalny olej typu Long Life, na którym jednostka może pracować znacznie dłużej. 20 tys. km to właściwy interwał w silnikach o dużej pojemności układu smarowania.
Sytuacja wygląda zupełnie inaczej w przypadku pojazdów eksploatowanych głównie na krótkich odcinkach. Dosyć często się je uruchamia, dlatego przebieg pomiędzy wymianami warto skrócić do 8 – 10 tys. km. Dobrym rozwiązaniem jest wymienianie oleju co 10 tys. km. Można spróbować zrobić to samemu, ale bez odpowiedniego doświadczenia lepiej się za to nie zabierać, ponieważ można coś uszkodzić. Warto skorzystać z usług sprawdzonego warsztatu samochodowego, który od wielu lat działa na rynku i cieszy się dobrą opinią. Olej silnikowy należy bezwzględnie uzupełnić, jeżeli podczas jazdy zapali się kontrolka, która ostrzega przed niskim ciśnieniem oleju.
Zobacz, jak zamaskować blaszany garaż!
Niski poziom oleju
Może się jednak zdarzyć sytuacja, że nie mamy akurat przy sobie oleju o właściwej specyfikacji. Silnikowi nie powinna jednak zaszkodzić dolewka, ponieważ bardziej szkodliwa jest praca silnika przy niskim poziomie oleju. Olej powinno się także wymieniać po naprawie głównej lub przegrzaniu oleju. Są to niebezpieczne awarie, które mogą z czasem doprowadzić do uszkodzenia silnika. Kupując używany samochód również warto wymienić olej na nowy, ponieważ nie wiemy tak naprawdę jak długo pojazd stał nieużywany. Oczywiście nie jest to niezbędne, ale warto to zrobić, ponieważ ma to korzystny wpływ na żywotność silnika. Tak zwane produkty Long Life opracowali producenci olejów silnikowych. Kondycja silnika może się pogorszyć, jeżeli odstępy między wymianami oleju będą rzadsze.
Wymiana oleju cena
Warto mieć na uwadze, że kondycja oleju jest na bieżąco badana przez specjalne czujniki. Właściwości oleju nie są jednak stale kontrolowane w każdej firmie motoryzacyjnej. Właściwości smarne oraz lepkość są znacznie gorsze w przypadku zużytego oleju. Oprócz tego zmniejszona jest także ilość dodatków uszlachetniających oraz liczba zasadowa. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że w zużytym oleju gromadzi się także sadza. Napęd rozrządu jest z reguły pierwszym elementem, który odmówi współpracy z powodu bardzo rzadkiej wymiany oleju. Praca napinacza zostanie zaburzona, a to będzie skutkować przeskoczeniem łańcucha i stworzeniem kolizji zaworów z tłokami.
W efekcie może dojść nawet do zatarcia tłoków lub wału korbowego. Taka naprawa jest już niestety bardzo kosztowna, dlatego lepiej nie dopuścić do takiej sytuacji. Koszt naprawy potrafi oscylować nawet w okolicach kilkunastu tysięcy złotych. Po przekroczeniu 100 tys. km należy zmienić trochę strategię i wymieniać olej silnikowy częściej niż co 15 – 20 tys. km. W ciężarówkach olej można wymieniać zdecydowanie rzadziej.