Czego unikać w procesie rekrutacji programistów?

Skuteczna rekrutacja programistów to coś, do czego z pewnością dąży każda firma IT, rozwijająca się i poszukująca nowych talentów do swojego zespołu. Proces rekrutacyjny w branży nowych technologii należy bowiem do jednych z najbardziej wymagających i złożonych, co naturalnie wiąże się z koniecznością zaangażowania sporych zasobów – zarówno finansowych, jak i czasowych. Trudność pozyskiwania specjalistów IT polega również na tym, że ci najbardziej doświadczeni pozostają zwykle kandydatami pasywnymi. W praktyce oznacza to, że rekruter sam musi zachęcić pożądanych programistów do aplikowania o pracę w danej firmie. Jak to zrobić? Przede wszystkim należy wystrzegać się kilku często powielanych błędów w rekrutacji programistów. Sprawdź, czego powinien unikać każdy specjalista HR!

Brak przygotowania do rozmowy rekrutacyjnej

Specjaliści IT bez wątpienia tworzą szczególną grupę kandydatów, którzy wysoko cenią sobie konkretne, rzeczowe informacje i umiejętność prowadzenia merytorycznej rozmowy. Ubiegając się o nowe stanowisko pracy, oczekują więc od rekrutera przede wszystkim szczegółowego przedstawienia wymagań i udzielenia wszelkich istotnych informacji na temat projektu, zespołu, przyjętej metodyki pracy czy innych aspektów ściśle związanych z przyszłą rolą. Wobec tego specjalista prowadzący rekrutację programistów powinien szczegółowo znać wymagania stawiane na oferowanych stanowisku, a także szczegóły dotyczące projektu (np. czy jest to nowa inicjatywa, czy może projekt jest już od pewnego czasu w realizacji i zadaniem nowej osoby ma być jego utrzymanie i dalsze rozwijanie). Idąc na rozmowę rekrutacyjną z dobrze rokującym kandydatem, rekruter powinien uprzednio ustalić dokładnie także zakres odpowiedzialności pracownika na oferowanym stanowisku i znać jego rolę w zespole projektowym. Dzięki temu będzie w stanie udzielić kompletnych, satysfakcjonujących odpowiedzi na pojawiające się w trakcie spotkania pytania, a w oczach kandydata wypadnie jako kompetentny partner do rozmowy.

Niedokładna weryfikacja CV kandydata

Kolejnym błędem, jakiego należy wystrzegać się, prowadząc rekrutację programistów, jest niedostateczne zapoznanie się z CV kandydata przed rozmową. W efekcie często skutkuje to zadawaniem w trakcie spotkania rekrutacyjnego podstawowych pytań, na które odpowiedź bez problemu można znaleźć w przesłanej aplikacji. Tym, co może skutecznie zniechęcić kandydata do udziału w rekrutacji, okazuje się również przesyłanie ofert pracy, które są nieadekwatne do ich doświadczenia i kwalifikacji. To także świadczy o zbyt pobieżnym zapoznaniu się z profilem zawodowym kandydata. Praca w branży IT opiera się bowiem na podejściu projektowym, w związku z czym programiści w swoich CV zwykle opisują zdobyte doświadczenie, bazując na dotychczas zrealizowanych projektach i wykorzystanych technologiach.

Nieznajomość specyfiki branży IT

Rekruter, który w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej wykaże się nieznajomością branży lub brakiem rozeznania w aktualnej kondycji rynku, nowych trendach czy stawkach, nie prezentuje się w oczach kandydatów jako pełnoprawny partner do rozmowy. Specjaliści IT szczególnie cenią sobie bowiem rekruterów, którzy są odpowiednio przygotowani do rozmowy, wiedzą, kogo szukają i potrafią prowadzić merytoryczną rozmowę. Dlatego zadaniem specjalistów HR, którzy chcą efektywnie prowadzić rekrutację programistów, jest przede wszystkim ciągłe aktualizowanie wiedzy i doszkalanie się tak, by pozostać na bieżąco z najnowszymi nowinkami technologicznymi. Dzięki temu będą w stanie kierować oferty pracy do właściwych kandydatów, prowadząc z nimi skuteczne rozmowy.

Brak feedbacku dla kandydata

Rekruter, z którym kontakt nagle się urywa, to wciąż duża bolączka, na jaką skarżą się specjaliści IT. Dobra komunikacja i udzielanie feedbacku na bieżąco jest szczególnie ważne w rekrutacji programistów – w ich przypadku proces rekrutacyjny nie należy bowiem do najkrótszych, a najczęściej jest dość czasochłonny i składa się z kilku etapów. Brak informacji o statusie rekrutacji okazuje się niezwykle irytujący dla kandydatów, którzy są faktycznie zainteresowani pracą w danym miejscu. Z tego powodu skuteczni rekruterzy powinni ze szczególną uwagą dbać o bieżącą komunikację z kandydatami, co ma niebagatelny wpływ również na candidate experience. Warto pamiętać, że to, w jaki sposób firma podchodzi do tematu rekrutacji, również w pewien sposób buduje jej wizerunek jako pracodawcy. Specjaliści IT cenią sobie konstruktywny feedback i wysoko oceniają organizacje, które dbają o to, by w każdym przypadku przekazać im merytoryczną ocenę.

Redakcja guideme24.pl