Bankowość mobilna – co warto wiedzieć?

Internet przyniósł rewolucje na wielu płaszczyznach naszego życia. Przede wszystkim dał nam zupełnie nowe rozrywki, lecz także poprawił sposoby komunikowania się czy też umożliwił zdalną pracę. Jak się jednak okazuje, przyczynił się także do rozwoju bankowości mobilnej. Jest ona obecna z nami już naprawdę wiele lat. Jednak nadal wiele osób ma poważne problemy z tym, jak z niej korzystać. Jak więc wygląda bankowość mobilna? Jak należy korzystać z niej nie tylko wygodnie, lecz przede wszystkim bezpiecznie?

Czym jest bankowość mobilna?

Zanim jednak przejdzie się do najważniejszych spraw, czyli tego, jak korzystać z bankowości mobilnej, a także jakie zagrożenia czekają na jej użytkowników, najpierw trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie. Czym w ogóle bankowość mobilna jest? Co więc trzeba o niej wiedzieć w zupełnie podstawowym zakresie?

Bankowość mobilna to jedna z form obsługi posiadanego konta osobistego w banku. Polega to na korzystaniu z niego poprzez aplikację mobilną, która zainstalowana jest na smartfonie, tablecie czy też komputerze. Co ciekawe, aby korzystać z takiej bankowości, nie trzeba wcale zakładać nowego, specjalnego konta, ponieważ obsługiwane są przez nią wszystkie istniejące już do tej pory konta.

Zobacz również, do czego służy aplikacja Trello?

mbank aplikacja

Jakie możliwości daje bankowość mobilna?

Mbank aplikacja umożliwia podejrzenie konta, czyli obecnego na nim salda, lecz również tego, jakie były na nim wykonywane operacje. Dzięki temu w wygodny sposób sprawdzić można, czy np. dotarł oczekiwany przez nas przelew. Mało tego, przy pomocy bankowości mobilnej z poziomu smartfona wysłać można też wysłać przelew. Co więcej, także opłacić rachunki czy też nawet płacić przy kasie w sklepie.

Bankowość mobilna to również ogromne ułatwienie, jeśli chodzi o wyszukiwanie oddziałów banków czy też bankomatów lub wpłatomatów. Nowoczesne aplikacje bankowości mobilnej umożliwiają zapłacenie raty kredytów, a nawet zaciągnięcie zupełnie nowego bez wizyty w banku. Bankowość mobilna pozwala uzyskać środki z zaciągniętego kredytu dosłownie w ciągu kilku minut od podpisania wirtualnej umowy.

Przy pomocy bankowości mobilnej istnieje możliwość przeprowadzenia różnego rodzaju operacji na karcie dołączonej do konta. Możliwe jest więc zwiększenie samodzielnie debetu, zmiana pinu karty, a nawet jej całkowite zablokowanie.

Jak płacić telefonem mbank?

Jedną z najważniejszych zalet bankowości mobilnej jest umożliwienie klientom płacenia przy pomocy telefonu. Warto się tej zalecie uważniej przyjrzeć, a najlepiej zrobić to na przykładzie mBanku, czyli jednego z prekursorów takiego rodzaju bankowości. Jak więc płacić telefonem przy pomocy bankowości mobilnej?

Przede wszystkim wiedzieć trzeba, że istnieje kilka możliwości, jeśli chodzi o wykonywanie płatności przy pomocy bankowości mobilnej. Po pierwsze można wykonywać płatność Blikiem, lecz również można podpiąć kartę pod zewnętrze aplikacje, czyli np. do Android Pay, Apple Pay czy też Garmin Pay i FitBit Pay. Korzystanie z nich jest mniej więcej takie samo, więc nie ma sensu opisywać każdej metody z osobna. W gruncie rzeczy wszystko sprowadza się do tego, aby w danej aplikacji założyć konto, a następnie dodać do niego używaną kartę debetową. Niezbędne w tym celu będzie oczywiście podanie jej numeru, daty ważności oraz kodu zabezpieczającego. W jaki sposób dokonuje się płatności przy pomocy jednej z tych aplikacji? Jest to bardzo proste i wygląda zupełnie tak samo, jak płacenie kartą zbliżeniową, z tym że w tym wypadku kartę zastępuje sam telefon.

jak placic telefonem mbank

Jak bezpiecznie korzystać z bankowości mobilnej?

Jak można się jednak łatwo domyślić, bankowość mobilna, choć ma naprawdę ogromne możliwości i wiele zalet, jest także dość sporym zagrożeniem. Różnego rodzaju oszuści i złodzieje tylko czekają na to, aby niewprawny w tej technologii użytkownik popełnił błąd, czego efektem będzie oczywiście okradzenie go z posiadanych pieniędzy. Jak zatem zabezpieczyć się na taką ewentualność i bezpiecznie korzystać z bankowości mobilnej? Jak się okazuje, w tym celu trzeba przestrzegać kilku podstawowych zasad.

Przede wszystkim pamiętać trzeba o tym, aby nie logować się do swojego banku z cudzego telefonu lub komputera. Należy robić to jedynie ze swojego prywatnego urządzenia. Co więcej, powinno się na nim mieć zawsze aktualny, sprawdzonej firmy program antywirusowy, który monitorować będzie pamięć urządzenia na wypadek obecności na nim wirusów.

Kolejną bardzo ważną sprawą jest to, aby nie przechowywać w pamięci telefonu pinu, hasła i loginu do banku. Co więcej, nie powinno się także przechowywać w nim numeru i kodu zabezpieczającego do karty.
Na koniec warto pamiętać, aby nie logować się do bankowości mobilnej przy pomocy linków przesyłanych za pośrednictwem SMS-a czy też e-mailem.

Sprawdź, jakie są godziny przelewów PKO oraz mBank

Redakcja guideme24.pl